blog image

تاریخ انتشار: جمعه بیست و شش اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به معرفی کامل و جامع رمز ارز دیجیتال پکس گلد (Pax Gold) در وبسایت ایران طلا پرداخته شده است.یک نوع جدید از بازار معاملات جهانی ..

آشنایی با رمزارز پکس گلد (Pax Gold)

یک نوع جدید از بازار معاملات جهانی که مطابق با نیاز زندگی امروز تهیه شده است رمز ارزهای دیجیتال است. این بازار همه ساله ابعاد جدیدی را به خود می­گیرد و به طور مداوم بر اثر رقابتی بودن، امکانات و تسهیلات بیشتری را برای خریداران ایجاد می­کند. همین مسأله باعث گستردگی این بازار مجازی و قدرتمند شدن هر چه بیشتر آن در کنار معاملات دیگر شده است.

از جمله این رمز ارزها، رمز ارز پکس گلد است که همان گونه که از ظاهر نام آن معلوم است به حوزه طلا مربوط می­شود. در ادامه به طور کامل به معرفی این رمز ارز می­پردازیم.

******

همان طور که می­دانید طلا یکی از با ارزش­ترین و بدون ریسک­ترین کالاهای جهان است. با این حال، داشتن طلا برای اکثر سرمایه گذاران خصوصی همواره پیچیده و دست نیافتنی بوده است و همین مسأله ضرورت یک واسطه را توجیه می­کند.

این موضوع باعث شد که رمز ارز پکس گلد با هدف دموکراتیزه کردن طلا و قابل دسترس‌تر کردن مالکیت برای سرمایه‌گذاران معمولی، با تطبیق‌پذیری، اعتماد، شفافیت و حداقل هزینه، گزینه‌ای برجسته برای سرمایه‌گذاران به حساب بیاید تا امکانات لازم را برای در اختیار داشتن طلا در اختیار آنها قرار بدهد. شرکت موسس این رمز ارز که با عنوان پاکسوس شناخته می­شود با کمک یک کالای رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین از طریق بلاک چین اتریوم بر کاهش موانع ورود سرمایه‌گذاری طلا تمرکز کرده است و از این طریق به سرمایه گذار این ضمانت را می­دهد که می­تواند از هر دو دنیای فیزیکی و دیجیتال برای خرید طلا استفاده کند.

می­توان گفت که رمز ارز پکس گلد (PAX Gold) یک توکن دیجیتال با پشتوانه طلای فیزیکی است که به عنوان یک دارایی دیجیتال شناخته می­شود. پشتوانه هر توکن یک شمش طلای تحویل خوب لندن به ارزش چهارصد اونس است که در خزانه های برینکBrink) ( ذخیره می­شود. خوب است این را بدانید که اگر قصد دارید یکی از صاحبان رمز ارز پکس گلد باشید، شما نیز در دسته مالکان طلای فیزیکی قرار می­گیرید و سرمایه شما توسط شرکت پکسوس تراست به خوبی نگهداری می‌شود. 

کمی بیشتر از رمز ارز پکس گلد بدانیم

رمز ارز پکس گلد نوعی ارز رمزنگاری شده با پشتوانه طلا است که در سپتامبر 2019 توسط سازندگان استاندارد پاکسوس یا  پکس راه اندازی شد. این رمز ارز به عنوان یک توکن ERC-20 بر روی بلاک چین اتریوم کار می­کند و در انواع زیادی از صرافی­ها قابل معامله است.

پکس گلد از همان ابتدا با این هذف به بازار آمد تا طلا را قابل معامله تر کند، زیرا معامله طلا به صورت فیزیکی مشکلاتی داشت که از جمله آنها می­توان به حمل و نقل سخت، تقسیم کردن دشوار و عدم انعطاف ­پذیری اشاره کرد. از این رو شرکت استاندارد پاکسوس تصمیم گرفت یک ارز رمزنگاری شده با پشتوانه کامل طلا ایجاد کند. این رمز ارز بر اساس وایت پیپر ایجاد شد و همان طور که می­دانید وایت پیپر سندی رسمی است که تیم‌های توسعه‌دهنده پروژه‌های رمز ارزها آن را به عنوان یک سند هویتی معتبر منتشر می­کنند تا اطمینان پشتوانه لازم را باری صاحبان یک رمز ارز ایجاد کند. پکس گلد نیز براساس وایت پیپر ایجاد شد تا به مدد آن به سرمایه گذاران اجازه دهد که مقادیر نامحدودی طلا را از طریق این ارز دیجیتال خریداری کنند و خریداران با وجود ضمانت آن هیچ گونه محدودیتی برای خرید طلا در خود احساس نکنند.

سابقه و تسلط چارلز کاسکاریلا به عنوان موسس و مدیر اجرایی هر دو شرکت استاندارد پاکسوس و پکس گلد این امکان را ایجاد کرد که او در خلق یک فرصت لازم برای سرمایه گذاری تمهدیات لازم را فراهم کند و طلا را فارغ از معاملات فیزیکی آن به سطح دیجیتال نیز بکشاند. 

در مجموع می­توان هدف از ایجاد ارز دیجیتال پکس گلد را در موارد زیر خلاصه کرد:

v      مدیریت نوسانات دارایی های ارز دیجیتال

v      حذف تنش های حاصل از تراکنش های بین المللی

v      پرداخت های مطمئن در دارایی های مبتنی بر بلاک چین

v      ایجاد ارزش پایدار برای کشورهای با ارز ملی ناپایدار 

پشت پرده رمز ارز پکس گلد

همان طور که گفتیم رمز ارز پکس گلد، یک توکن با پشتوانه دارایی است که در آن هر توکن، نشان دهنده یک اونس تروی خوب از یک شمش طلای تحویل خوب لندن است که در انبارهای حرفه ای ذخیره می­شود. هر کسی که مالک پکس گلد باشد، تحت نظارت شرکت پکسوس تراست، حقوق مالکیت آن طلا را دارد. از آنجایی که پکس گلد نشان دهنده طلای فیزیکی است، ارزش آن مستقیماً با ارزش بازار آنی طلای فیزیکی مرتبط است. پکس گلد مزایای مالکیت فیزیکی واقعی شمش­های طلای خاص را با سرعت و تحرک یک دارایی دیجیتال به مشتریان می­دهد. مشتریان نیز می­توانند مالکیت کسری میله ­های فیزیکی را داشته باشند. در پلتفرم پکس گلد، مشتریان می­توانند توکن های خود را به طلای تخصیصی، طلای تخصیص نیافته یا ارز فیات و بالعکس به نحوی سریع و کارآمد تبدیل کنند و ریسک تسویه آنها را کاهش دهند.


 پکس گلد برای معامله در صرافی itBit سایر صرافی‌های دارایی‌های رمزنگاری شده، کیف پول‌ها، پلتفرم‌های وام دهی و ... در دسترس است. دارندگان پکس گلد در هر زمان می­توانند شماره سریال، ارزش و مشخصات فیزیکی طلای طاقدار خود را فقط با وارد کردن آدرس کیف پول اتریوم خود در ابزار جستجوی پکس گلد جستجو کنند. 

پکس گلد و اتریوم

خوب است بدانید که پکس گلد بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود و تراکنش های آن بر اساس قوانین قرارداد هوشمندی است که توسط آن شبکه تعیین شده است. این شرکت برای ایجاد و از بین بردن توکن های پکس گلد هزینه کمی(حدود 0.02٪) را دریافت می­کند. همچنین هزینه‌هایی در زنجیره وجود دارد که کاربران برای انتقال توکن‌ها در اتریوم آن را پرداخت می­کنند.

از آنجا که پکس گلد یک توکن ERC20 در بلاک چین عمومی اتریوم است، ممکن است با سیستم­ها و برنامه­هایی که از توکن­های ERC20 پشتیبانی می­کنند، سازگار باشد. هر توکن را می­توان در هر نقطه ای برای طلای فیزیکی بازخرید کرد تا زمانی که حداقل مقدار بازخرید (1تن اونس +1 پکس گلد) هزینه بازخرید را داشته باشد.

نحوه معامله در پکس گلد

معامله در پکس گلد یک معامله طولانی نیست و در انجام آن وقت زیادی تا رسیدن به طلای فیزیکی شمش صرف نمی­شود، علت این زمان بندی برای این است که پکس گلد در اتریوم به عنوان یک توکن ERC-20 اداره می­شود. از این رو گفته می­شود که پکس گلد یک سرمایه­گذاری عالی برای تاجران سنتی و مدرنی است که می­خواهند بدون به خطر انداختن اهداف شخصی خود در روند باقی بمانند.

قابل ذکر است که پاکسوس هر تراکنش پکس گلد را با استفاده از ابزارهای تحلیلی شخص ثالث نظارت می­کند. این کار برای چک کردن هرگونه امکان کلاه­برداری و پولشویی است. البته ممیزی قراردادهای هوشمند منظمی نیز وجود دارد که در آن توسعه‌دهندگان کدهایی را برای شناسایی باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های ممکن بررسی می‌کنند. 

چرا پکس گلد یک سرمایه­ گذاری ارزشمند است؟

خوب است بدانید که پکس گلد ارزش خود را در توانایی مفیدش برای فعال کردن سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به کار می­­گیرد تا بدین طریق انتقال ارزش به دارایی‌هایی که در معرض قیمت طلا قرار میگیرند به دست آید. این سرمایه‌گذاران ممکن است به سمت این ایده متمایل شوند که آنها می­توانند از ویژگی‌های پول رمزنگاری، از جمله تبادل آسان آنلاین و قابل حمل بودن سرمایه لذت ببرند. آنها همچنین می­توانند ارزش آن دسته از دارایی‌هایی را که سود بلندمدت آن را باور دارند حفظ کنند.

 مشخصات منحصربه فرد پکس گلد

برای اطمینان یافتن از معامله در پکس گلد خوب است درباره مزایای آن بیشتر بدانیم تا سرمایه­گذاری در پکس گلد را به یک معامله پرسود تبدیل کنیم. در زیر درباره مهم­ترین مزایای این رمز ارز توضیح می­دهیم. 

 

·        دسترسی بالا

رمز ارز پکس گلد یک سرمایه­گذاری آسان و قابل دسترس است. این رمز ارز، با دسترسی آسان به عنوان یک توکن ERC-20  بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است و می‌تواند با حداقل سرمایه­گذاری به صورت 24 ساعته به راحتی در هر نقطه از جهان، جابه جا یا معامله شود. قابل دسترس بودن این رمز ارز تا آن جایی است که در حال حاضر هر کس می­تواند کسری از یک شمش طلای لندن تحویل خوب معتبر LBMA را داشته باشد.

 ·        قابل اطمینان بودن

یکی از مهم­ترین مواردی که برای یک سرمایه­گذار اهمیت دارد تا او را به انجام دادن یک معامله دلگرم کند اطمینان یافتن از معامله­ای است که می­تواند به او سود لازم را برساند. این مسأله چیزی است که در پکس گلد به خوبی رعایت شده است. قابل ذکر است که پکسوس شرکتی است که توسط وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک تنظیم می­شود. پکس گلد همچنین توسط DFS تأیید و تنظیم می­شود و به طور کامل توسط طلای اختصاص یافته­ای که در امن­ترین و پیشروترین انبارهای جهان نگهداری می­شود، پشتیبانی می­شود. علاوه بر این، هر ماه نیز یک حسابرس رتبه‌بندی ملی، عرضه مشابه توکن‌های پکس گلد و طلای پایه را تأیید می‌کند. از این رو همه چیز برای قابل اطمینان بودن این رمز ارز وجود دارد.

پکس گلد همچنین با حذف رویه پیچیده نگهداری، حفاظت و انتقال طلای واقعی، ارز رمزنگاری شده طلای  پکس، داشتن طلا را برای بسیاری از معامله گران ساده کرده است. در نتیجه، ارزشی مشابه با طلای فیزیکی و نقدینگی، ایمنی و قابلیت تعویض دارایی‌های دیجیتالی که توسط فناوری بلاک چین ایجاد می‌شود، برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. علاوه بر این می‌تواند بر بسیاری از مشکلات بازار کنونی طلا غلبه کند و با پیوند دادن مالکیت واقعی طلا و انعطاف‌پذیری ارزهای دیجیتال، لایه‌ای از حفاظت و آرامش را برای معامله‌گران فراهم کند. کار کردن توکن‌های طلای پکس را می‌توان در ازای طلای فیزیکی معامله، شرط بندی یا بازخرید کرد.

 

·        کم هزینه بودن

در پکس گلد، ساختار کارمزد بسیار رقابتی برای ایجاد و بازخرید توکن‌ها (0.03-1 درصد بر اساس ردیف‌های حجمی) است. در کیف پول پکس گلد نیز، کارمزد تراکنش‌های زنجیره‌ای اتریوم کم (0.02 درصد) و هزینه‌های ذخیره‌سازی صفر است. علاوه بر این همانند سایر توکن‌های ERC-20، برای پکس گلد، هزینه‌های اسمی گس اتریوم برای تراکنش‌های زنجیره‌ای اعمال می‌شود.

 

·        نظارت دقیق بر عملکرد پکس گلد

در پکس گلد عواملی وجود دارد که رشد آینده  آن را ضمانت می­کنند. یکی از آنها مقررات سختگیرانه کسب و کار ارزهای دیجیتال است که تحت نظارت دائمی انجام می­شود، گفتنی است که بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده در یک منطقه خاکستری نامشخص کار می­کنند که در صورت تغییر قوانین منجر به مشکلاتی می شود. با این حال، بر خلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده، ارز دیجیتال پکس گلد برای حفظ یکپارچگی تمام ارزش‌های دارایی، از شیوه‌های تعهدات مطابقت قوی، از جمله ممیزی پیروی می­کنند. همچنین وزارت خدمات مالی نیویورک، بر پکس گلد نظارت می­کند تا ایمنی و کارایی عملیاتی آن را بهبود بخشد. در نتیجه، بعید است که پکس گلد با موانع سیاسی قابل توجهی برای موفقیت در آینده روبرو شود. البته پروژه امیدوارکننده پکس گلد ارزش افزوده بزرگی را ارائه می دهد که با چالش های واقعی بازار طلا مقابله می کند.

 ·        داشتن چشم انداز رقابتی

 اگر پکس گلد بتواند از طریق ویژگی‌های پیشرفته، طلای خالص و امنیت عالی ارزش خود را حفظ کند، احتمالاً دارای ویژگی‌های ضروری برای موفقیت در بلندمدت خواهد بود.

البته چندین طرح دیگر به طور مستقیم با پکس گلد در دنیای ارزهای دیجیتال با پشتوانه طلا رقابت می­کنند. به عنوان مثال، تِتِر گُلد ،یک بازیکن مهم در تجارت کریپتو طلا و یکی از رقبای اصلی پکس گلد است. تتر، نیز محصول قابل مقایسه­ای با پکس گلد را ارائه می­دهد و برند جهانی را در بازار ارزهای دیجیتال به رسمیت می­شناسد. بنابراین، اگر پکس گلد قصد دارد با تتر گلد و دیگران رقابت کند، باید یک مزیت رقابتی قوی با عرضه‌های انحصاری ارائه دهد.

خرید شمش طلا

قیمت شمش طلا

 ·        نیاز نداشتن به مکانی برای نگهداری

یکی از امتیازات پکس گلد این است که در مقایسه با خرید طلا برای کسانی که توانایی خریدن طلا را ندارند گزینه مناسبی به شمار می­رود. زیرا هر توکن پکس گلد به نوبه خود به منزله خرید مقداری طلا است. با این امتیاز که این طلا دیگر نیازی به نگهداری ندارد و در شکل خرید بیشتر هم، نیازی به حمل و نقل آن و نگرانی­های مربوط به آن نیست. علاوه بر این این، توکن­ها یک امتیاز دیگر هم دارند. اینکه هزینه‌های تراکنش آنها بسیار کم است و این شرکت درصدد است که با این تمهدیات راه را برای سرمایه گذاران کوچک علاقه‌مند به حوزه طلا هموار کند. علاوه بر این سرمایه گذاران می‌توانند در هر زمان که بخواهند نسبت به فروش توکن‌های پکس گلد خود اقدام کرده و در قبال آن‌ها ارز فیات، ارز دیجیتال دیگر یا طلا دریافت کنند.

·        مدیریت خرید پکس گلد

پکس گلد همان­گونه که به خریدارش قبل از خرید اطمینان لازم را می­دهد به او این امکان را می­دهد که پس از خرید کنترل لازم را بر دارایی اش داشته باشد. توکن‌های پکس گلد شماره سریال‌هایی دارند که با قطعه‌های طلای موجود در انبار شرکت همخوانی دارد. از این رو کاربران می‌توانند با وارد کردن شماره کیف پول اتریوم خود در ابزاری به نام PAXG lookup tool علاوه بر شماره سریال طلای انبار شده خود، ارزش روز آن و مقدار دارایی خود و سایر مشخصات و جزئیات سرمایه‌های خود را مشاهده کنند.

در مجموع می­توان با خرید ارز دیجیتال پکس گلد، به اندازه ارزش طلا، یک دارایی باارزش ذخیره کنیم. به غیر از مواردی که برشمردیم پکس گلد امتیازات دیگری هم دارد که در زیر تیتروار به آنها اشاره می­کنیم:

§        بازخرید فیزیکی و با پشتوانه فیزیکی اختصاصی

§        تسویه سریع صورت حساب

 تفاوت میان پکس گلد و ای تی اف های طلا چیست؟

احتمالا نام ای­تی­اف (ETF) یا همان صندوق‌های قابل معامله به گوشتان خورده باشد. این صندوق­ها، عموماً ارزش روز طلا را دنبال می‌کنند. آنها از مجموعه‌ای سرمایه گذارانی تشکیل می‌شوند که در آنها هر شخص با توجه به سهمی که در این صندوق دارد از آن سود می­برد و هیچ کدام از سرمایه گذاران حق مالکیت کلی آن را ندارند. مثلاً در صورتی که بحرانی رخ دهد یا بازار دچار نوسانات شدید شود مبلغ قرارداد ممکن است کمتر از قیمت فعلی طلا باشد. اما پکس گلد  با این صندوق­ها فرق دارد. زیرا این رمز ارز، یک نماد دیجیتالی از خود طلا است که در آن برخلاف طلای فیزیکی، خرید و فروش توکن‌های پکس گلد بسیار سریع انجام می‌شود و تنها با انجام معامله در شبکه می‌توان توکن‌های خود را به راحتی فروخت یا بر تعداد آن‌ها افزود آن هم بدون این که وقت زیادی را صرف گشتن در بازار کرد. علاوه بر این هر پکس گلد نشان دهنده مقدار خاصی از طلا است که در ایمن‌ترین گاوصندوق‌های لندن نگهداری می‌شود.

 ارتباط پکس گلد با شمش طلا

رمزارز پکس گلد تنها توکن طلایی است که می‌توان آن را برای شمش‌های طلای تحویل خوب معتبر LBMA بازخرید کرد. برای راحتی و اطمینان بیشتر،  می­توان مقادیر کمتری را از طریق شبکه­ای از خرده فروشان فیزیکی طلا بازخرید کرد. همچنین مشتریان این رمز ارز همیشه می­توانند دلار را با قیمت فعلی بازار طلا بازخرید کنند.

 چرا خرید رمز ارز پکس گلد یک سرمایه­گذاری پرفایده است؟

یکی از مشخه­های خوب رمز ارز پکس گلد انعطاف پذیری بالای آن است. این نوع رمز ارز را می­توان به راحتی از طریق پلتفرم پکس گلد برای طلای فیات فیزیکی یا تخصیص نیافته تبدیل یا بازخرید کرد. همچنین پکس گلد را می­توان در برابر سایر دارایی های دیجیتال در صرافی های رمزنگاری محبوب معامله کرد و از آن در هر جا که توکن های ERC-20 پشتیبانی می­شوند استفاده کرد.

داشتن پکس گلد برای سرمایه گذاران بسیار امن است زیرا همان طور که اشاره کردیم اقدامات امنیتی زیادی وجود دارد تا به آنها اطمینان دهد که گمراه نمی­شوند و ارزش سرمایه گذاری شده خود را از دست نمی دهند. به عنوان مثال، ممیزی های ماهانه برای اطمینان از حفظ پیوند طلا وجود دارد که به سرمایه گذاران اطمینان می­دهد حتی اگر پاکسوس اعلام ورشکستگی کند ارزش سرمایه آنها حفظ شده است.

پکس گلد همچنین یک استیبل کوین است که توسط پاکسوس برای کمک به سرمایه گذاران تهیه شده است تا بتوانند در حفظ مزایای خرید طلا و در عین حال به حداقل رساندن چندین معایب مرتبط با استراتژی های سرمایه گذاری طلای معمولی عمل کنند. همچنین علی‌رغم کیفیت فوق‌العاده طلا و ذخیره‌سازی مفید، هیچ هزینه نظارتی یا ذخیره‌سازی دریافت نمی‌کند و تنها شارژ کارمزد تراکنش 0.02 درصد را تحویل می­گیرد.

 پاکسوس به عنوان یک شرکت دارای مجوز دولتی، یک چارچوب پیشرفته مقاوم در برابر ورشکستگی را برای دارایی‌های مشتریان، که به طور جداگانه از دارایی‌های شرکت نگهداری می‌شوند، حفظ می‌کند. در این میان پکس گلد یک افزودنی جذاب به پرتفوی معامله گران است. زیرا مسئولیت پذیری و کارایی ارزهای دیجیتال را با اهرمی برای تغییرات قیمت در بازار طلا ترکیب می کند. این رمز ارز همچنین به بازارهای سرمایه متوسل می شود تا از آن برای خرید و فروش بدون دردسر بخش هایی از طلا یا مقادیر قابل توجهی بر اساس الزامات پرتفوی خود استفاده کند.

در مجموع خرید طلای دیجیتال در شرایطی مانند مسائل کلان اقتصادی و ژئوپلیتیک نظیر کووید، تورم، یا جنگ مرجعیت پیدا می­کند زیرا این اتفاقات اغلب منجر به افزایش تقاضا برای طلا می شود و به دنبال آن سرمایه‌گذاران تمایل دارند تا از بازارهای پرنوسان‌تر دور شوند و به پناهگاه­های امن و با ثبات‌تری چون طلا روی بیاورند. از همین رو است که در سال های پاندومی کرونا پکس گلد نسبت به سایر دارایی های اصلی اقبال قابل توجهی داشته است. علاوه بر این پکس گلد نه تنها یک گزینه خرید، فروش و مالکیت با کاربری آسان و انعطاف پذیر را به کاربران ارائه می­دهد. بلکه خلوص طلا را با توزیع توکن های منحصر به فرد برای شماره شناسایی شخصی از هر شمش طلا تضمین می­کند. این عوامل با هم نشان می دهد که این رمز ارز قطعات مناسبی برای موفقیت مستمر را دارد.

مجله میراث

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.