blog image

تاریخ انتشار: یکشنبه بیست و یک اسفند ۱۴۰۱

|    نویسنده : میراث

در این مقاله ما به معرفی طلا بازیافتی و مراحل و روش‌های بازیافت طلا و بیان مزایا و معایب آن در سایت ایران طلا پرداخته‌ایم.شمش طلا ...

طلا بازیافتی

بازیافت فرآیند تبدیل مواد زائد به مواد و اشیاء جدید است.

قابلیت بازیافت یک ماده به توانایی آن در به دست آوردن مجدد خواصی که در حالت اولیه خود داشت بستگی دارد.

بازیافت در مصرف مواد صرفه جویی می‌کند و در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای موثر است. همچنین می‌تواند از هدر رفتن مواد بالقوه مفید جلوگیری کند و مصرف مواد خام تازه، مصرف انرژی، آلودگی هوا و آلودگی آب را کاهش دهد.

بازیافت جزء کلیدی کاهش زباله مدرن است و سومین مؤلفه از سلسله مراتب زباله « کاهش، استفاده مجدد و بازیافت» است. پایداری زیست محیطی را با حذف ورودی مواد خام و هدایت مجدد خروجی زباله در سیستم اقتصادی ترویج می‌کند.

مواد قابل بازیافت شامل بسیاری از انواع شیشه، کاغذ، مقوا، فلز، پلاستیک، لاستیک ، منسوجات، باتری و لوازم الکترونیکی و طلا می باشد. مواد برای بازیافت یا به یک مرکز بازیافت خانگی تحویل داده می‌شوند یا از سطل‌های کناری جمع‌آوری می‌شوند، سپس دسته‌بندی، تمیز، پردازش می‌شوند تا به مواد جدید برای تولید محصولات مشابه یا متفاوت از قبل تبدیل شوند.

در پیاده‌سازی‌های ایده‌آل، بازیافت یک ماده، منبع تازه‌ای از همان ماده را تولید می‌کند؛ برای مثال، کاغذ اداری استفاده‌شده به کاغذ اداری جدید و فوم پلی استایرن استفاده شده به پلی استایرن جدید تبدیل می‌شود. برخی از انواع مواد، مانند قوطی‌های فلزی، می‌توانند بارها و بارها بدون از دست دادن خلوص دوباره تولید شوند. در مورد مواد دیگر، این پیاده سازی ایده آل اغلب دشوار یا بسیار گران است (در مقایسه با تولید یک محصول مشابه از مواد خام یا منابع دیگر)، بنابراین بازیافت بسیاری از محصولات و مواد شامل استفاده مجدد از آنها در تولید مواد مختلف  است. به طور کلی، این یک فرآیند بسیار مفید است که به  نفع زمین و ساکنان آن عمل می‌کند.

با این حال، این یک واقعیت ساده است که بازیافت فلزات گران‌بها (مانند طلا) با بازیافت بطری‌های پلاستیکی یا قوطی‌های آلومینیومی یکسان نیست. 

طلای بازیافتی چیست؟

طلای بازیافتی، از فلزات گران‌بهای تصفیه شده یا بازیافت شده می‌آید که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. فرآیند بازیافت در اینجا به این معنی است که طلا ذوب شده و تصفیه می‌شود تا زمانی که به خالص‌ترین شکل خود برسد. در مقایسه با استخراج منظم طلا از زمین، بازیافت طلا اثرات منفی زیست محیطی را کاهش می‌دهد و می‌تواند برای همه افراد مقرون به صرفه‌تر باشد. 

طلای بازیافتی از کجا می آید؟

این طلا می‌تواند از منابع متعددی، از جمله محصولات پس از مصرف، ضایعات، فلزات استفاده نشده و سایر محصولات حاوی طلا بدست آید که افراد ممکن است در زمانی که دیگر آنها را نمی‌خواهند به شرکت‌های ذوب طلا بفروشند. تفاوت طلای بازیافتی با سایر جواهرات بازیافتی این است که شکل طلا تغییر می‌کنند. به عبارت دیگر، آن را ذوب کرده و سپس به جواهرات جدیدی تبدیل می‌شود.
استخراج معمولی طلا به این معنی است که ما باید به کشف منابع جدید طلا که به طور طبیعی در زمین وجود دارد، ادامه دهیم. با این حال، با گذشت زمان، مکان‌هایی برای تهیه طلا از بین می‌رود؛ چراکه طلا یک منبع تجدید پذیر است و یک زمانی از بین می‌رود. و شرکت‌های تامین‌کننده مجبورند جنگل‌های طبیعی گران‌بها را قطع کنند و زیستگاه‌های طبیعی را نابود کنند تا طلای بیشتری برای پالایش و فروش پیدا کنند. 
 گفته می‌شود که برای استخراج طلای کافی برای 1 حلقه طلا باید 20 تن سنگ و خاک جابجا شود. این می‌تواند اثرات مخربی بر روی گیاهان و جانوران محلی برای این نقاط داشته باشد.

مراحل بازیافت طلا

1-    ابتدا طلا که به عنوان بازیافتی تحویل داده شد، وزن می‌شود سپس در سطلل زباله قرار می‌دهند تا برای آزمایش و ذوب آماده شوند.
2-    هنگامی که زمان ذوب طلا و تبدیل آن به آجرهای طلا فرا می‌رسد، اپراتور جواهرات ضایعات طلا را جمع آوری کرده و به کوره می‌برد.
3-    ضایعات طلا در کوره قرار داده می شود، جایی که دما شروع به افزایش می کند تا آنقدر داغ شود که طلا را به مایع تبدیل کند.
4-    ضایعات طلا در کوره قرار داده می شود، جایی که دما شروع به افزایش می کند تا آنقدر داغ شود که طلا را به مایع تبدیل کند.
5-    ضایعات طلا برای چند لحظه در کوره می‌مانند و در همین حین دما افزایش می‌یابد.
6-    در مرحله بعد، ضایعات طلا مایع شده و آماده نمونه برداری است.
7-پس از آماده شدن طلا، نمونه غوطه وری گرفته می‌شود و از نظر خلوص آزمایش مورد آزمایش قرار می‌گیرد. نقطه ذوب طلا 1947.9741 درجه فارنهایت است؛ اما این دما در واقع بسته به تعداد ناخالصی‌های موجود در میله تغییر می‌کند. هرچه طلا خالص تر باشد، طلا به دمای دقیق نزدیکتر می‌شود.
8-پس از آزمایش طلا، اکنون طلا آماده ریختن در یک آجر طلا است.
9-حالا که شمش طلا داخل قالب ریخته می‌شود، کنار می‌گذارند تا خنک شود.
قبل از کشف تفاوت‌های کلیدی بین طلای بازیافتی و طلا، باید بدانید که بازیافت طلا چقدر می‌تواند آسان باشد.

اگر چند مورد از طلا دارید که دیگر نمی‌خواهید، می‌توانید با بازیافت آنها  مقداری پول دریافت کنید. در اینجا چند روش متداول بازیافت طلا آورده شده است:
بازیافت جواهرات و سکه
جواهرات و سکه ها علاوه بر این که متداول ترین اقلام بازیافتی هستند، بازیافت بسیار آسانی دارند. می‌توانید کالاهای استفاده نشده خود را به نمایندگی‌های بازیافت و یا به شرکت‌های ذوب بفروشید.
قبل از بازیافت جواهرات و سکه‌های طلا، این شرکت خلوص طلا را اندازه گیری و بررسی می‌کنند. پس از آن، فلز ذوب می‌شود و برای به دست آوردن طلای خالص تصفیه می‌شود.
بازیافت الکترونیک
 
همانطور که در مقاله کاربردهای طلا گفته شد، طلا کاربردهای متنوعی دارد و در بسیاری از بخش‌های زندگی ما به صورت آشکار مانند جواهرات و یا به صورت نهان در بسیاری از وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ‌ها وجود دارد.
برخی از شرکت‌ها می‌توانند با استخراج این فلز از وسایل الکترونیکی دور ریخته شده مانند لپ تاپ‌های قدیمی، گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها، طلا را بازیافت کنند. می‌توانیم مواد مفید را از زباله‌های الکترونیکی بازیابی کنیم.
با این حال، این روش بازیافت طلا به چند مرحله بیشتر نیاز دارد. ابتدا، شرکت باید محصول الکترونیکی را از بین ببرد. سپس، آنها می‌توانند اجزای فلزی را ذوب کنند یا از مواد شیمیایی استفاده کنند که با طلا واکنش نشان می‌دهند.
بازیافت طلای دندان
طلا در علوم پزشکی و دندان پزشکی بسیار کارآمد است. یک مثال بارز استفاده طلا در دندان پزشکی، دندان‌های مصنوعی از جنس طلا هستند؛ چراکه طلا یک فلز مقاوم است که در برابر تغییرات آب و هوایی و بسیاری از محصولات واکنش نشان نمی‌دهد و شکل ظاهری و ویژگی آن ثابت می‌ماند؛ بنابراین به عنوان یک دندان در دهان جزء مناسبی به حساب می‌آید.
دندانپزشکان اغلب این مواد دور ریخته شده را جمع آوری کرده و به یک بازیافت می‌فرستند. مرکز بازیافت طلا را از سایر فلزات گران‌بها و محتویات غیرفلزی مانند مینای دندان جدا می‌کنند.
استخراج طلا چه ضررهایی برای محیط زیست و انسان‌ها دارد؟
اکنون که متداول‌ترین روش‌های بازیافت طلا را می‌شناسید، وقت آن است که طلای بازیافتی را با طلا مقایسه کنید. آیا استخراج طلا به همان اندازه که به نظر می رسد بد است؟ آیا بازیافت طلا جایگزینی سازگار با محیط زیست است؟ 
بازیافت طلا از مواد شیمیایی و الکتریسیته کمتری نسبت به استخراج طلای جدید از زمین استفاده می‌کند. در واقع، استخراج طلا می‌تواند آبراه‌ها و زمین‌ها را با جیوه و سیانور آلوده کند. اینها مواد شیمیایی سمی هستند که اکوسیستم‌های آبی و سلامت جوامع اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
استخراج طلا همچنین می‌تواند هوا را آلوده کند، به حیات وحش آسیب برساند، باعث فرسایش خاک، تولید هزاران زباله و موارد دیگر شود.
و برخی از شرکت‌های معدنی غیراخلاقی همچنان از اقدامات مخرب مانند استخراج ذخایر طبیعی حفاظت شده استفاده می‌کنند.
در حالی که می‌توانیم بارها و بارها طلا را بازیافت کنیم، نمی‌توانیم طلای جدید را به طور نامحدود از زمین استخراج کنیم. در نهایت، شرکت‌های معدنی مکان‌هایی را برای دریافت طلا از دست خواهند داد؛ اما در این بین به خاطر یافتن منابع جدید طلا، محیط زیست را نابود خواهند کرد.

طلا استخراج شده غیر قانونی

طلای استخراج شده غیرقانونی از صادرات بسیاری از مواد مخدر در بعضی از کشورها مانند کلمبیا پیشی گرفته و به پردرآمدترین صادرات غیرقانونی تبدیل شده است.
در مواجهه با کاهش سود ناشی از تجارت مواد مخدر، این گرو‌های قاچاق طلا به سرعت متوجه شدند که کنترل بخش‌های وسیعی از زمین‌های دور از توجه دولت و تسلط بر شرکت‌هایی که از زمین طلا را استخراج می‌کنند، آنها را قادر می‌سازد تا سود بیشتری با ریسک بسیار کمتر تولید کنند به همین دلیل طلا استخراج شده غیر قانونی پرطرفدارتر و گسترده‌تر از قاچاق مواد مخدر در این کشورها شده است.
بر اساس این گزارش، پرو سالانه حدود 325 تن کوکائین تولید می‌کند که درآمدی بین 1 میلیارد دلار (708 میلیون پوند) تا 1.5 میلیارد دلار برای جنایت سازمان یافته پرو در سال دارد. در کلمبیا، چهار کارتل بزرگ و باندهای جنایتکار احتمالاً مقدار مشابهی را در عواید عمده فروشی کوکائین و هروئین بین خود به دست می‌آورند.
 
در همین حال، تولید غیرقانونی طلا، سالانه 2.6 میلیارد دلار برای مجرمان پرو و همتایان کلمبیایی آنها 2 میلیارد دلار درآمد دارد. تخمین زده می‌شود که 28 درصد از تولید طلای پرو  یا 60 تن غیرقانونی است، در حالی که در کلمبیا این نسبت به 80 درصد یا 45 تن افزایش می‌یابد.
همچنین شواهدی در ونزوئلا یافت شد مبنی بر اینکه معدن‌چیان غیرقانونی از اعضای قبیله بومی یانومامی بهره‌کشی می‌کنند؛ چندین نفر از جوامع یانومامی با شماره‌های برده بر روی شانه‌هایشان خالکوبی شده‌اند.
برآوردها حاکی از آن است که 45000 نفر در استخراج غیرقانونی طلا در بولیوی مشغول به کار هستند که تقریباً یک سوم آنها کودک هستند. پنج سال پیش، رولاندو ویلنا، بازرس ملی بولیوی، ادعا کرد که می‌توان کودکان را با قیمتی بین 3 تا 7 دلار در منطقه معدنی پوتوسی خریداری کرد.
این گزارش می‌گوید که تأثیرات زیست‌محیطی نیز به‌طور مشابه ویران‌کننده بوده است. کارشناسان به محققان گفتند که هجوم غیرقانونی طلا که بیش از یک دهه پیش آغاز شد و منجر به جنگل زدایی گسترده شده است. بین سال‌های 2005 تا 2012، دو برابر جنگل‌های بارانی در مقایسه با 20 سال گذشته، جنگل‌زدایی شده است.
 
تخمین زده می‌شود که معدنچیان طلا در مقیاس کوچک سالانه بیش از 30 تن از جیوه‌ای را که برای استخراج طلا استفاده می‌کنند به رودخانه‌ها و دریاچه‌های منطقه آمازون می‌ریزند. این عمل ماهی‌ها را مسموم می‌کند و باعث آسیب به انسان‌هایی می‌شود که تا 400 کیلومتری پایین دست زندگی می‌کنند.

درگیری‌های معدنی در سراسر جهان

تنها در کلمبیا، دولت بر این باور است که جبران خسارات ناشی از معادن نزدیک به 11 میلیارد دلار و 25 تا 40 سال طول خواهد کشید. در پرو، تصور می‌شود که استخراج غیرقانونی طلا هر روز 5 تا 10 هکتار (12.35-24.7 هکتار) از مناطق جنگل‌های بارانی حفاظت شده ملی را در Madre de Dios از بین می‌برد.
Global Initiative، شبکه ای از متخصصان برجسته مجری قانون، حکومت داری و توسعه، می‌گوید که جامعه بین المللی نیاز به اقدام فوری در مورد جنایات سازمان یافته و استخراج غیرقانونی طلا دارد.
این سازمان از کشورهای صادرکننده می‌خواهد تا برای کمک به معدن‌کاران غیررسمی برای کسب موقعیت قانونی، بهبود فرآیندهای بازرسی خود و مسئول نگه داشتن شرکت‌ها و گروه‌های جنایتکار در قبال استخراج و صادرات غیرقانونی طلا، اقدامات بیشتری انجام دهند.
کشورهای واردکننده باید قوانین را اجرا کنند، اطمینان حاصل کنند که ذینفعان و پیمانکاران فرعی از استانداردهای ملی و بین المللی پیروی می‌کنند و علیه شرکت‌هایی که طلای استخراج شده غیرقانونی را وارد و به فروش می‌رسانند، اقدام کنند شرکت‌ها باید به اصول راهنمای سازمان ملل در مورد تجارت و حقوق بشر پایبند باشند و کار بهتری را برای ترسیم زنجیره‌های تامین و اطمینان از اینکه طلا به‌طور مسئولانه و اخلاقی تامین می‌شود، انجام دهند.
لیویا واگنر، مشاور بخش خصوصی در Global Initiative و نویسنده گزارش، گفت که مقیاس سوء استفاده و تخریب ناشی از استخراج غیرقانونی طلا را نباید دست کم گرفت.
پیامدهای استخراج غیرقانونی طلا فقط در سطح محلی مانند: استثمار کارگری، استثمار جنسی،  اخاذی توسط گروه‌های جنایت سازمان‌یافته نیست؛ زمانی که به تخریب محیط‌زیست فکر می‌کنید، در سطح جهانی نیز آشکار است.
 
پس آیا طلای بازیافتی به نفع طبیعت است و یک فرایند اخلاقی تلقی می‌شود؟
در اینجا دو نظریه وجود دارد.
اول اینکه بسیاری از افراد طلای بازیافتی را اخلاقی‌تر از طلای معمولی می‌دانند؛ چراکه طلای معمولی اغلب از طریق روش‌های استخراج معدن به دست می‌آید که به محیط زیست محلی، جوامع و گاهی اوقات جمعیت محلی آسیب می‌زند. به عنوان مثال، خرده فروشان کمتر قابل اعتماد طلا ممکن است طلای ارزان قیمت را از معادن غیراخلاقی تهیه کنند که از کار کودکان و شیوه های کاری ناایمن استفاده می کنند؛ اما اقلام طلای بازیافتی از محصولات طلایی ساخته می‌شوند که قبلاً وجود داشته‌اند، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که هیچ آسیب دیگری به دنیا وارد نمی‌شود.
طلای بازیافتی بسیار محبوب است زیرا طلا یک منبع طبیعی تجدیدپذیر است، به این معنی که می‌توان آن را ذوب کرد و بارها و بارها بدون از دست دادن خلوص یا ارزش خود در طول زمان بازیافت کرد. به این ترتیب، طلای باکیفیت را می‌توان به مراتب بالایی بازیافت کرد.
نظریه دوم:
به دلیل ارزش بسیار زیاد فلزات گران‌بها مهم نیست چقدر از طلای بازیافتی استفاده شود، این استخراج هرگز متوقف نخواهد شد. 
این تصور که طلای بازیافتی دارای هر گونه تأثیر مثبت زیست محیطی یا انسانی است در واقع یک ترفند بازاریابی هوشمندانه است. این اظهارات برای گمراه کردن مصرف کنندگان، مبهم کردن مسائل و فریب دادن ما به سمت احساس کاذب رضایت طراحی شده اند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.