blog image

تاریخ انتشار: شنبه نه اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

در این مقاله به معرفی کامل شمش نقره شامل کاربرد، برندهای معروف، وزن و عیاربندی در مورد شمش نقره پرداخته شده است ...

شمش نقره چیست و انوع آن و کاربرد آن


 

در این مقاله به معرفی کامل شمش نقره شامل کاربرد، برندهای معروف، وزن و عیاربندی در مورد شمش نقره پرداخته شده است. نقره یک فلز گرانبهاست که در طبیعت وجود دارد. بعد از طلا، نقره جزو دومین فلزات گرانبها است که در بین مردم طرفدار زیادی دارد و بسیاری از افراد خواهان خرید نقره در بازار هستند. نقره یک فلز نرم، براق و به رنگ سفید است که در طبیعت هم به صورت خالص و هم به صورت ترکیبی با فلزات دیگری مثل مس، طلا و ... یافت می‌شود.

شمش یک قطعه تقریبا خالص و قالب فلزاتی با طول کمتر از 2 متر است. یک محصول نیمه ساخته‌ای است؛ که تحت فرایندهایی به یک محصول نهایی تبدیل می‌شود. همچنین به فراورده‌هایی با سطح مقطع بزرگ‌تر از ۲۲۵ سانتیمتر مربع، شمش و با سطح مقطع کوچک‌تر از آن در نورد فولاد، شمشال گفته می‌شود. به اصطلاح به شمش، INGOT می‎گویند.

 

عیاربندی نقره چگونه است؟


 

زمانی که زیور آلات، ظروف، آیینه و چیزهایی دیگری از جنس نقره می‌خرید؛ روی آن یک سری اعداد مثل 900 یا 840 و یا 925 حک شده است. این اعداد نشان دهنده عیار نقره آن جنس خریداری شده هستند. عیار نشان می‌دهد که نقره‌ای که در دست دارد چه مقدار خالص است و چه مقداری ناخالصی دارد.

مثلا عیار 90 (یا عیار 900)، نشان دهنده این است که نقره 90 درصد خلوص و 10 درصد ناخالصی را در خود جای داده است. عیار شمش در ایران با عدد 100 نشان داده می‌شود و در دیگر کشورها با 1000 و نوع شمش‌ها در داخل و یا خارج تفاوتی جز در عددشان نیست. شمش نقره خالص‌ترین فلز بین دیگر محصولات است.

در محصولات دیگر نقره مثل ظروف عیار نقره متفاوت است همانطور که در بالا گفتیم فلز نقره بسیار نرم است و برای ساخت ظروف و زیورآلات به تنهایی نمی‌شود از آن استفاده کرد و حتما باید با فلزاتی دیگری مثل آهن یا مس ترکیب شوند تا مقاومت بالایی داشته و محصولی که از جنس نقره خریدیم، در یک مدت محدود آسیب نبیند و بتوانیم سال‌های زیادی از آن محصول استفاده کنیم.

بنابراین هرچقدر فلزات دیگر با نقره ترکیب شود فلز در مقابل چکش خوری، قرشدگی و خم شدن مقاوم‌تر می‌شود. بهترین نوع فلز برای ترکیب شدن با نقره، فلز مس است؛ چون مس مقاومت نقره را بسیار بالا می‌برد و باعث تغییر رنگ در نقره نمی‌شود؛ بنابراین نقره زمانی که با مس ترکیب می‌شود؛ رنگ سفید خود را حفظ می‌کند.

بنابراین هرچه عیار نقره کمتر باشد؛ یعنی ناخالصی آن بیشتر است و در بازار به قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسد و هرچه عیارآن بالاتر باشد؛ قیمت نقره هم بیشتر می‌شود برای همین شمش نقره نسبت به دیگر مصنوعات نقره موجود در بازار قیمت بالاتری دارد؛ چون میزان خلوص و عیار آن هم بیشتر است.

در ساخت جواهرات و زیورآلات از نقره با عیار 925 استفاده می‌کنند؛ چون کمتر ایجاد حساسیت می‌کند؛ به دلیل اینکه درجه ناخالصی کمتری دارد و مقدار نقره استفاده شده در آن بیشتر است. بسیاری از افراد به بدلیجات حساسیت زیادی دارند و گاهی موجب سبز شدن رنگ پوستشان می‌شود؛ اما حساسیت به طلا و نقره در بین افراد کمتر است. اگر دچار حساسیت پوستی به نقره شدید یکی از راهکارهایش استفاده از کرم مرطوب کننده یا خشک کردن پوست است. بهترین نوع نقره برای ساخت زیورآلات نقره استرلینگ است.

عدد 925 در جواهرات و زیورآلات به این معنی که جواهر خریداری شده 92.5 درصد فلز نقره خالص است و 7.5 درصد آن از فلزات دیگر است.

شمش با خلوص 1000 وجود ندارد و بالاترین میزان خلوص شمش 999 است؛ چون هنگام ساخت شمش یک مقدار ناچیزی ناخالصی همرا آن وجود دارد که به هیچ شکلی نمی‌توان جلو آن را گرفت؛ بنابراین خالص‌ترین شمش همان 3 تا نه معروف، 99.9 است.

 

مهمترین کاربرد شمش نقره


نقره به صورت خالص و یا در ترکیب با فلزات دیگر در طبیعت یافت می‌شود. از سنگ معدن نسبت به دیگر سنگ‌ها، نقره بیشتری استخراج می‌شود. شمش نقره به دو شکل کاربرد دارد که عبارتند از:

1- خالص و به همان شکلی که هست.

2- به صورت ذوب شده و در ترکیب با فلزات دیگر کاربرد شمش خالص بیشتر برای سرمایه گذاری هست. بسیاری از افراد پول های به دست آمده خود را می‌دهند و شمش نقره خریداری می‌کنند؛ تا بتوانند در آینده سود کسب کنند.

همچنین با خرید شمش می‌توانند وارد بورس نقره به صورت جهانی بشوند و سود‌های بالاتری کسب کنند.

بانکداران، پالایشگاه‌ها، اپراتورهای خرک و شرکت‌های حمل و نقل واسطه‌هایی برای خرید و فروش شمش طلا و نقره هستند. زمانی که شما قصد خرید شمش را دارید، می‌توانید به آنها مراجعه کنید و در خصوص شمش سوال کنید. تمام این بخش‌ها متخصصانی دارند که به شما در زمینه خرید و فروش کمک می‌کنند. چراکه این متخصصان، شمش طلا را ذوب، موشکافی و طاقچه می‌کنند؛ بنابراین وجود آنها در بازار شمش بسیار مفید و حیاتی است.

نکته اینجاست که اگر شمش نقره را به صورت خالص هم خریداری کنید؛ در نهایت کارکرد اصلی و نهایی شمش استفاده در دیگر محصولات است. در واقع شمش‌ها یک محصول نیمه آماده هستند و زمانی به مرحله نهایی می‌رسند که تبدیل به محصول دیگری مثل زیورآلات شوند.

همچنین شمش نقره در بسیاری از کشور‌ها به عنوان ذخیره ارزی و سرمایه‌های ملی نگهداری می‌شود. هرچقدر کشوری ذخایر شمش نقره و طلا بیشتری داشته باشد؛ ثروت و در نتیجه قدرت بیشتری هم دارد.

نقره خالص در مقایسه با دیگر فلزات بالاترین هدایت حرارتی را دارد. رسانایی کربن (در آلوتروپ الماس) و هلیوم فوق العاده بالاتر است؛ اما همچنان این فلز کمترین مقاومت تماسی را  در مواجه با هر فلز دیگری دارد و آلیاژهایی با مس، طلا و همچنین روی را به راحتی درست می‌کند.

زمانی که شمش نقره در کوره‌های مخصوص و طی یک سری از فعل و انفعالات ذوب می‌شود؛ آن را با دیگر محصولات ترکیب می‌کنند که در زیر به چند نمونه از کارکردهای شمش ترکیبی اشاره می‌کنیم.

 • شمش نقره در زیورآلات: همانطور که گفته شود برای ساخت زیور آلات شمش نقره به صورت خالص استفاده نمی‌شود و حتما باید با دیگر فلزات مثل مس ترکیب شود؛ تا استقامت زیورآلات افزایش بیابد.

 • استفاده از شمش نقره در آلیاژ‌های لحیمی: از لحیم حاوی نقره برای فلزاتی مانند کبالت، نیکل و آلیاژهای مبتنی بر مس و فولاد استفاده می‌شود. اجزا اصلی این آلیاژ‌های لحیمی نقره و مس هستند؛ اما با توجه به کاربردی که ممکن است داشته باشد؛ می‌توان فلزات دیگری مثل روی، پالادیوم، قلع، کادیوم، منگنه و فسفر را اضافه کرد. این فلز باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی و افزایش کارایی در حین انجام کار می‌شود.

 • استفاده از شمش نقره در تجهیزات شیمیایی: این فلز به دلیل واکنش پذیری پایین در فعل و انفعالات شیمی و هدایت حرارتی بالا و کارایی سابسیآسان در تجهیزات شیمیایی کاربرد فراوانی دارند. زمانی که می‌خواهند از این تجهیزات در دما بالا استفاده کنند؛ روی تجهیزات را روکشی از جنس فلز نقره می‌کشند. نقره و آلیاژهای آن با طلا به عنوان مهر و موم، سیم یا حلقه برای کمپرسورهای اکسیژن و تجهیزات خلاء استفاده می‌شود.

 • استفاده از شمش نقره به عنوان کاتالیزور: نقره به عنوان یک کاتالیزور مناسب برای واکنش اکسیداسیون استفاده می‌شود. نقره پودر شده، منجر به اکسیداسیون کامل مواد آلی به دی اکسید کربن و آب می‌شود و از این رو نقره درشت دانه به جای آن استفاده می‌شود. هیدروژن زدایی متانول به فرمالدئید در دمای ۶۰۰-۷۲۰ درجه سانتیگراد با استفاده از گاز نقره یا کریستال‌های آن به عنوان کاتالیزور صورت می‌گیرد.

این فلز کاربردهای دیگری هم دارد که در مقاله نقره به آن‌ها پرداخته شده است. به عنوان مثال: کاربرد نقره در پزشکی، کاربرد نقره در داروسازی، کاربرد نقره در عکاسی، کاربرد نقره در آیینه کاری، کاربرد نقره در الکترونیک و...

یکی از کارکردهایی که از ذوب کردن شمش نقره، استفاده آن در ظروف سازی است. قدمت ظرف‌سازی نقره بسیار زیاد است و به دهه چهار میلادی بازمی‌گردد. آثاری در تپه سیلک ایران یافت شده است که متعلق به هزاره چهارم ق.م است.

این یافته به ما نشان می‌دهد که ایرانیان از سال‌ها قبل نقره را کشف کرده بودند و با یک سری از راهکارهای سنتی توانسته بودند آنها را استخراج کنند و بعد از آن به ویژگی‌ها و کاربرد‌های نقره آگاه شدند؛ از طریق فلز نقره آثار بسیار ارزشمند و زیبایی را خلق کردند.

ایرانیان از قدیم در زمینه ظروف و مجسمه‌سازی و به طور کلی هنرهای تجسمی آثار بی‌نظیری دارند. پشت هر ظرف نقره‌ای که خلق می‌کردند؛ فرهنگ و داستان بسیاری بود. به عنوان مثال در موزه سمنان جام‌های شرابی یافت می‌شود که به اشکال حیوانات مختلف هستند؛ عقیده آنها این بود که زمانی شما از این جام‌ها شراب می‌خورید؛ خلق و خو و ویژگی‌های آن حیوان را می‌گیرید.

مثلا اگر از جامی که به شکل شیر ساخته شده بود؛ نوشیدنی می‌خوردید، قدرت و ویژگی‌‌های شیر را می‌گرفتید. در موزه جام‌های به شکل بدن زن هم قرار دارد. زن در گذشته جایگاه بسیار والایی داشت و نشان‌دهنده پاکی و زندگی بود. زمانی که از این جام می‌نوشیدند، ویژگی پاکی و زندگی را دریافت می‌کردید.

تاریخچه شمش نقره

کشف و استخراج نقره تاریخچه طولانی دارد. و زمانی که بشر آن را استخراج کرد از نقره مصنوعات مختلفی مثل شمش و زیورآلات ساخت. دوره هزاره چهارم قبل از میلاد سومریان در کتاب مقدسشان به فلز نقره اشاره کردند. در این دوره رومیان و یونانیان و مصریان باستان از این فلز استفاده تجاری مثل تولید شمش و یا استفاده‌های زینتی می‌کردند. ایرانیان باستان جزو اولین نفراتی بودند که از نقره استفاده‌های گوناگونی کردند. کمی بعدتر در آمریکا معادن نقره کشف شد و در تاریخ اقتصاد این کشور تغییرات بسیاری را ایجاد کرد و موجب رونق اقتصادی این کشور شد. به طوری که تا امروز هم کشور آمریکا جزو اصلی ترین صادر کننده‌ نقره در سرتاسر جهان است.


> نقره چیست؟ | خصوصیات، کاربردها و بزرگترین معادن نقره


سابقه شمش کردن فلزات گرانبها مثل طلا و نقره به زمان رومیان باستان بازمیگردد آنها فلزات را از معادن با روش‌های مخصوص به خودشان استخراج می‌‌کردند و بعد از ذوب کردن فلزات آن‌ها را در قالب‌های مخصوصی قرار می‌دادند. قالب رایج در زمان رومیان باستان قالب رسی بود.

در اطراف تپه سیلک آثاری از جنس نقره یافت شده که این هم نشان‌دهنده سابقه طولانی استفاده از نقره در ایران است.

شرکت مارلیک اوليـن واحد بخش خصوصی توليدکننده طلا و نقره از معادن ايران می‌باشد که در سـال ۱۳۸4 با هـدف پژوهش و تـحقـیق در رابـطه با دانــش فــنی، پـروســه توليد، استحصـال، فـرآوری و پـالايـش کنـسانـتره‌های فـلزی و همچنين فلزات گرانبها از جمله طلا و نقره تأسيس گرديد.

شمش نقره سوئیسی معروف‌ترین برند


شمش نقره خالص سوئیسی 999 برند (jm: jahnon matthey) یکی از معروف‌ترین برند‌‌ها در زمینه تولید و فروش شمش‌های نقره هستند. شمش سوئیسی اعتبار جهانی دارد و شما با خریدن این نوع از شمش‌ها می‌توانید به صورت جهانی وارد معاملات شوید و شمشی که قبلا خریداری کردید را به خریداران در سرتاسر دنیا بفروشید. یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افراد هنگام خرید شمش طلا و نقره، داشتن اعتبار است.

از لحاظ قیمتی، شمش نقره امارت و ترکیه‌ای و شمش نقره سوئیسی، 25 درصد از نقره ساچمه‌ای بالاتر است. کمپانی جانسون متی یک شرکت چند ملیتی و اصالتا بریتانیایی است. این کمپانی در زمینه پالایش فلزات طلا، نقره و تکنولوژی‌های پایدار فعال است. دفتر مرکزی کمپانی جانسون در شهر لندن واقع شده و سهم بزرگی در بازار بورس جهانی دارد.

در آخر هم اینکه برای خرید شمش‎های نقره حتما به مراکز و یا سایت‌های معتبر که دارای کد ثبت شده هستند، مراجعه کنید؛ تا در زمان فروش و همینطور در زمان خرید برای اینکه شمش نقره تقلبی نباشد اطمینان داشته باشید. شمش نقره را در صندوق امانات یا گاو صندوق‌‌های ایمن برای جلوگیری از دزدی و یا آسیب دیدن نگهداری کنید؛ چراکه شمش نقره خریداری شده بخش بزرگی از سرمایه شما و سودتان در آینده محسوب می‌شود.

پودر نقره چیست؟


نقره رسانایی بسیار بالایی دارد؛ به همین دلیل پودری از نقره ساخته شده که برای محصولات الکتریکی و یا در ساخت دزدگیرها استفاده بسیاری از آن می‌شود. نقره خاصیت ضدباکتریایی بسیار قوی دارد؛ برای همین در ترکیب بسیاری از داروها و درمان بسیاری از بیماری‌ها از نقره استفاده می‌شود. مثلا برای درمان گلو درد یکی از راهکارهایش این است که از نقره استفاده کنید. همچنین استفاده از نانو ذرات نقره در ترکیبات بسیاری از انتی بیوتیک‌ها شناخته شده است.

درخواست استفاده از پودر نقره روز به روز رشد چشمگیری می‌کند و افراد در زندگی خود استفاده‌های فراوانی از این پودر می‌کنند. یکی از دلایل افزایش محبوبیت پودرها می‌تواند رشد الکترونیک و استفاده آن در زندگی ما باشد. آمریکا شمالی سریعترین بازار جهانی در زمینه فروش نقره را داشته است.

شمش فلز نقره خالص‌ترین نقره موجود است که درجه خلوص آن 999 می‌باشد. هرچه قدر عیار شمش بالاتر برود ارزش و قیمت شمش هم به همان ترتیب بالاتر می‌رود و بالعکس. به گفته بانک مرکزی شمش از فلزات گرانبها به دست می‌آید و نباید عیار آن کمتر از 999 باشد. سطح شمش باید صاف و بدون ترک یا حفره باشد. هر قطعه فلزی که ذوب شود و در قالب مخصوص قرار بگیرد، شمش نام دارد.


در سایت ایران طلا در مقاله "شمش" به معرفی کامل شمش، کاربرد، انواع و معادن شمش توضیح داده شده است و می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد شمش، آن را مطالعه نمایید.


دلیل اینکه نقره را به شکل شمش در می‌آورند، راحتی در حمل و نقل، شمارش و اندازه گیری آسان، نگهداری و استفاده راحت تر از آن است. شمش نقره به غیر از شکل میله به شکل‌های دیگری مثل سکه دایره هم ساخته می‌شود. در ایران به سکه‌هایی که ضرب می‌شوند گاهی شمش طلا یا نقره می‌گویند. بنابراین هنگام خرید شمش به شکل و مدل شمشی که مد نظر دارید، توجه کنید.

 

تفاوت میله نقره و شمش نقره


بسیاری از مواقع کلمه میله نقره را برای شمش نقره به کار می‌برند. اما در واقع میله نقره و شمش نقره دو محصول کاملا متفاوت بایکدیگر هستند و نمی‌توان این دو را به جای هم استفاده کرد. وزن میله نقره بین ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ اونس (Ounce یا OZ) و یا ۲۶ تا ۳۸ کیلوگرم (kg) و شکل ظاهری آن طبق استاندارهای جهانی که اعلام شده است. طبق این استاندارد، ارتفاع میله نقره بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلی متر بوده.


 

مشخصات میله نقره به صورت زیر است:

 • میله نقره به شکل مخروطی سربریده در بازار موجود هست که شامل یک سطح بالایی کوچک و یک سطح پائینی بزرگ است.
 • طول سطح بالایی میله نقره بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلی متر است.
 • عرض سطح بالایی میله نقره نیز بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلی متر است و با عرض سطح پائینی اندازه یکی دارند.
 • هر میله نقره موجود در بازار سریال و مهر مشخصی دارد که اطلاعات میله از جمله سال ساخت و عیار را نشان می‌دهد.

روش ساخت ظروف نقره


ابتدا نقره را با فلز مس از طریق ذوب کردن، ترکیب می‌کنند و داخل قالبی که به آن ریچه (ریجه) نام دارد، می‌ریزند. ریچه به شکل دو صفحه آهنی است. یکی از آنها دو زه در اطراف دارد. این دو صفحه را در هم چفت کرده و شکافی بالای آن به وجود می‌آید که از شکاف بالای آن نقره مذاب را درون آن می‌ریزند؛ کمی بعد به صورت شمش در می‌آید. شمش را توسط دستگاه نورد که شامل دو غلتک سنگین است نازک می‌کنند تا تبدیل به ضخامت مورد نیاز بشوند. دو مدل از روش‌های نقره‌سازی امروزه بیشتر به کار گرفته می‌شود:

 • چکش خواری
 • خم کاری
 • ریخته گری
 • پرسکاری

چکش خواری


در این روش همانطور که از نامش پیداست، فلز نقره را با استفاده از چکش به هر طرحی که می‌خواهند، در می‌آورند. به عنوان مثال برای ساخت یک کاسته با استفاده از چکش دهانه کاسه را گرد می‌کنند تا شبیه به شکل نهایی کاسه شود. برای ساخت کاسه‌ای با دهانه ۳۰ سانتیمتر، اندازه ورق نقره را ۶-۵ سانتیمتر اضافه‌تر می‌گیرند.

خم کاری


در روش خم کاری از یک سری قالب‌های مخصوصی استفاده می‌شود که آنها را روی نقره می‌کشند و با استفاده از یک میله که سر آن چوبی است، آنقدر فلز را روی قالب می‌کشند تا فلز شکل قالب استفاده شده را بگیرد. در آخر هم فلز را از قالب جدا می‌کنند.

ریخته‌گری


ساخت ظروف به وسیله قالب‌هایی از جنس نقره، برنج و به خصوص آلومینیوم صورت می‌گیرد. یه عنوان مثال برای ساخت یک گلدان از جنس نقره ابتدا درون قالب را ماسه‌ می‌ریزند تا نقره به آن نچسبد (ماسه مورد استفاده در این روش حتما باید مرطوب باشد). سپس نیمه دیگر قالب را روی نقره گذاشته و فشار می‌دهند؛ نقره مذاب را از شکاف، داخل قالب می‌ریزند و پس از خارج کردن، نقره شکل گرفته و در آخر هم قسمت‌هایی که همسان نیست را سوهانکاری می‌کنند.

پرسکاری


در روش پرسکاری، نقره را با استفاده از دستگاه پرس و قالب به هر شکلی که می‌خواهند در می‌آورند. دستگاه پرس شامل دو قالب که یکی از آنها مثبت و دیگری منفی است، با فشار روی یکدیگر چفت شده‌اند و این فشار باعث می‌شود نقره شکل مورد نظر را بگیرد. زمانی که ظرف ساخته شد یک لایه از روی آن را می‌تراشند تا ظرف جلا پیدا کند و براق شود. به این پروسه تراشیدن لایه‌رویی ظروف چرخکاری می‌گویند. اگر ظرف ساخته شده در اطرافش لبه داشت؛ با استفاده از روش لحیم‌کاری دور آن را صاف می‌کنند. در این مرحله ظرف آماده شده تا به مرحله قلمزنی برود. زمان لحیم کاری ماده‌ای به نام تنکا (بوراکسB2O3) به قطعه می‌زنند تا به خوبی به ظرف متصل شود.

از بین روش‌های نام برده شده بیشتر از خم‌کاری و پرس کاری استفاده می‌کنند چراکه در مقایسه با روش‌های دیگر ساده‌تر است و لوازمش در دسترس هستند.

قلمزنی (میناب)


به این معناست که با استفاده از قلم یا ضربه چکش به روی ظروفی که با فلزاتی مثل مس، نقره، آلمینیوم و ... ساخته شده‌اند؛ یک سری طرح‌ها و نقوشی را ایجاد می‌کنند. قلمزنی یکی از روش‌های سنتی و شناخته شده در ایران است که زیر مجموعه هنرهای صناعی و گروه فلزکاری قرار می‌گیرد. این هنر سابقه چندین هزار ساله دارد. از زمان هخامنشیان رواج یافت و در زمان ساسانیان به اوج خود رسید.

ابتدا ظرف و یا سینی که از جنس طلا یا نقره است را پر از گچ و قیر می‌کنند تا هنگام کار کردن سر و صدا زیادی ایجاد نشود و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف شوند. سپس بعد از انتخاب طرح مورد نظر قلم مناسب طرح را انتخاب می‌کنند ( قلم‎‌های متنوعی در این هنر  وجود دارد؛ مانند: قلم سایه و قلم نیم‌پر)  قلم را روی سطح ظرف قرار می‎‌دهند و با استفاده از یک چکش بر انتها قلم می‌کوبند تا بر اثر این ضربات، طرح و نقش‌های روی ظرف ایجاد شود.

پس از اینکه نقش‌ها به روی ظروف شکل گرفتند، قیر را جدا می‌کنند و در بین شیارهای گرده زغال می‌ریزند؛ سپس روی ظروف را با استفاده از روغن جلای سیاه می‌پوشانند؛ بنابراین نقش‌های زده شده به روی ظروف به شکل خطوط تیره و واضح نشان داده می‌شوند.

قلمه زنی یکی از پررونق‌ترین و پرفروش‌ترین صنایع دستی اصفهان است که محصولات نقره، برنج و مس را با طرح‌ها و نقوش مختلف می‌آراید. چند نمونه از این طرح‌ها عبارت است از: گل، مرغ مینا، اشعار فارسی و احادیث. در زمینه قلمه زنی کشور ایران اساتید برجسته‌ای مانند راضیه حسینی، استاد علمداری و معروف‌ترین آنان استاد فرشچیان است.

تاریخچه کامل شمش نقره


کشف و استخراج نقره تاریخچه طولانی دارد. و زمانی که بشر آن را استخراج کرد از نقره مصنوعات مختلفی مثل شمش و زیورآلات ساخت. دوره هزاره چهارم قبل از میلاد سومریان در کتاب مقدسشان به فلز نقره اشاره کردند. در این دوره رومیان و یونانیان و مصریان باستان از این فلز استفاده تجاری مثل تولید شمش و یا استفاده‌های زینتی می‌کردند. ایرانیان باستان جزو اولین نفراتی بودند که از نقره استفاده‌های گوناگونی کردند. کمی بعدتر در آمریکا معادن نقره کشف شد و در تاریخ اقتصاد این کشور تغییرات بسیاری را ایجاد کرد و موجب رونق اقتصادی این کشور شد. به طوری که تا امروز هم کشور آمریکا جزو اصلی ترین صادر کننده‌ نقره در سرتاسر جهان است.

سابقه شمش کردن فلزات گرانبها مثل طلا و نقره به زمان رومیان باستان بازمیگردد آنها فلزات را از معادن با روش‌های مخصوص به خودشان استخراج می‌‌کردند و بعد از ذوب کردن فلزات آن ها را در قالب‌های مخصوصی قرار می‌دادند. قالب رایج در زمان رومیان باستان، قالب رسی بود.

در اطراف تپه سیلک اثاری از جنس نقره یافت شده که این هم نشان دهنده سابقه طولانی استفاده از نقره در ایران است.

شرکت مارلیک اوليـن واحد بخش خصوصی توليدکننده طلا و نقره از معادن ايران می‌باشد؛ که در سـال ۱۳۸4 با هـدف پژوهش و تـحقـیق در رابـطه با دانــش فــنی، پـروســه توليد، استحصـال، فـرآوری و پـالايـش کنـسانـتره‌های فـلزی و همچنين فلزات گرانبها از جله طلا و نقره تأسيس گرديد.

شمش نقره سوئیسی

شمش نقره خالص 999 برند jm  ( jahnon matthey) یکی از معروف ترین برند‌‌ها در زمینه تولید و فروش شمش‌های نقره هستند.  شمش سوئیسی اعتبار جهانی دارد و شما با خریدن این نوع از شمش‌ها می‌توانید به صورت جهانی وارد معاملات شوید و شمشی که قبلا خریداری کردید را به خریداران در سرتاسر دنیا بفروشید. یکی از اصلی ترین دغدغه‌های افراد هنگام خرید شمش طلا و نقره، داشتن اعتبار است.

از لحاظ قیمتی شمش نقره امارت و ترکیه ای 25 درصد، از نقره ساچمه ای بالاتر است و شمش نقره سوئیسی 25 درصد، بالاتر از نقره ساچمه ای است.

کمپانی جانسون متی: یک شرکت چند ملیتی و اصالتا بریتانیایی است. این کمپانی در زمینه پالایش فلزات طلا، نقره و تکنولوژی‌های پایدار فعال است. دفتر مرکزی کمپانی جانسون در شهر لندن واقع شده و سهم بزرگی در بازار بورس جهانی دارد.

 در آخر هم اینکه برای خرید شمش‎های نقره حتما به مراکز و یا سایت‌های معتبر که دارای کد ثبت شده هستند، مراجعه کنید؛ تا در زمان فروش و همینطور در زمان خرید برای اینکه شمش نقره تقلبی نباشد اطمینان داشته باشید. شمش نقره را در صندوق امانات یا گاو صندوق‌‌های ایمن برای جلوگیری از دزدی و یا آسیب دیدن نگهداری کنید؛ چراکه شمش نقره خریداری شده بخش بزرگی از سرمایه شما و سودتان در آینده محسوب می‌شود.

سرمایه گذاری در شمش نقره


برای اکثر سرمایه گذاران، میله های نقره که به درستی ساخته شده و به درستی استاندارد شده اند بهترین یا در واقع تنها گزینه سرمایه گذاری خواهند بود. میله های نقره 1 کیلویی یک گزینه سرمایه گذاری خوب است . شمش نقره ساده معمولاً در بازار آزاد دیده نمی‌شود و تولیدکنندگان معمولاً از آنها برای اهداف تولید عملی استفاده می‌کنند و کمتر به عنوان وسیله ای برای ذخیره ثروت و به دست آوردن سود به سراغ شمش نقره می‌روند.

استفاده از نقره به عنوان ارز تا دوران مدرن ادامه یافت، البته نه به شکل شمش. رایج ترین راه برای استفاده از نقره به عنوان ارز، ضرب سکه با درصدی از نقره خالص است. بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، انگلستان و کانادا تا قرن بیستم از نقره در تولید سکه استفاده کردند. ذخیره ثروت از طریق نقره و سایر فلزات گرانبها به همین ترتیب به شکل کالاها و شمش های نقره ادامه می‌یابد.

از نظر استفاده های امروزی برای شمش نقره، سرمایه گذاران فردی، دولت ها و سایر سازمان ها معمولاً فلزات گرانبها را به شکل شمش هایی مانند شمش نقره خریداری می‌کنند. میله‌های شمش نقره برای ذخیره ثروت در یک کالای پایدار و جهانی استفاده می‌شود.

شمش‌ها به‌عنوان کالا نیز سرمایه‌گذاری‌های رایجی هستند که با هدف فروش مجدد با قیمت بالاتر خریداری می‌شوند. در حالی که  شمش نقره بیشتر به عنوان سرمایه گذاری یا ذخیره ثروت استفاده می شود، تولیدکنندگانی که محصول نهایی آنها به نقره نیاز دارد، شمش نقره را نیز به عنوان ماده خام خریداری می‌کنند. مانند کسانی که تولید زیورآلات نقره را در دست دارند از شمش نقره استفاده می‌کنند.

سرمایه گذاری روی نقره به طور کلی شامل خرید نقره به شکل سکه، مدال یا شمش بر اساس اونس تروی است. یک اونس تروی نقره بیشتر از یک اونس معمولی وزن دارد. به طور دقیق، یک اونس تروی برابر با 31.1034768 گرم، 0.0311 کیلوگرم یا 1.097 اونس استاندارد است.


> بیت کوین بخریم یا طلا (شمش طلا) ؟


ایده پشت سرمایه‌گذاری در نقره خالص فیزیکی، خرید با قیمت پایین و فروش زمانی است که کالاهای فلزی گرانبها در قیمت نقطه‌ای افزایش می‌یابند. سرمایه‌گذاران نیازی به تملک شمش‌های فیزیکی نقره ندارند، زیرا سهام ، گواهی‌ها و حساب‌های ذخیره‌سازی معدن نقره، امکان سرمایه‌گذاری بدون نیاز به ذخیره فیزیکی نقره را فراهم می‌کند.

نقره سازی


نقره‌ساز صنعتگر یا صنعتگری است که قطعات نهایی را عمدتاً با استفاده از نقره می‌سازد. نقره‌سازان صدها سال است که وجود داشته‌اند، و اگرچه در دنیای مدرن نسبت به دوره‌های گذشته کم‌تر هستند؛ اما هنوز هم صنعت و کار آنها بسیار مورد احترام و مطلوب است.

آموزش برای تبدیل شدن به یک نقره‌ساز می‌تواند سال‌ها طول بکشد، و آهنگران مشتاق اغلب به عنوان شاگرد برای صنعتگران قدیمی‌تر و با تجربه‌تر کار می‌کنند. یک نقره‌ساز ممکن است به عنوان یک سرگرمی، یک شغل مستقل یا حتی به عنوان کارمند یک شرکت بزرگ‌تر، هنر خود را دنبال کند.

نقره‌سازی به ساخت بسیاری از اشیاء مختلف، از ظروف نقره‌ای و ست‌های چای گرفته تا جواهرات ظریف و مجسمه‌های تزئینیمی‌پردازد. آهنگرهای مختلف ممکن است در مرحله خاصی از فرآیند ساخت تخصص داشته باشند؛

به عنوان مثال، در ریخته‌گری یک قطعه با استفاده از قالب‌های مومی، یا حکاکی کردن طرح‌ها بر روی یک شی موجود نقره ساز در هر کدام از این موارد ممکن است تخصص داشته باشند. برخی از آهنگرها نیز ممکن است در تمام مراحل مورد نیاز برای ساخت نوع خاصی از قطعه، مانند تبدیل یک قطعه اولیه سنگ نقره به یک سنجاق یا حلقه ظریف حک شده، متخصص شوند.

آموزش برای تبدیل شدن به یک نقره‌ساز غالباً یک عمل خود هدایت‌شده است، اگرچه برخی از کالج‌های هنر و طراحی دوره‌های آموزشی در زمینه فلزکاری و هنرهای تزئینی ارائه می‌دهند. بسیاری از مناطق دارای اصناف یا شبکه های نقره ساز هستند که به آهنگران مشتاق امکان می دهد معلمان احتمالی را پیدا کنند و کارآموزی را شروع کنند.

اسمیت ها ممکن است آموزش خود را با سمینارها یا کلاس های کوتاه در تکنیک‌های خاص ارائه شده از طریق شبکه های صنفی تکمیل کنند، یا حتی ممکن است سعی کنند این هنر را از کتاب ها یا دستورالعمل های آنلاین بیاموزند. یک کارآموزی سنتی ممکن است چندین سال طول بکشد، پس از آن ممکن است یک آهنگر توسط استاد خود برای شروع کار مستقل و فعالیت حرفه‌ای شایسته ارزیابی شود.

قبل از ظهور تولید انبوه کارخانه، یک نقره ساز اغلب یک صنعتگر استاندارد در هر شهر بزرگی بود. بسیاری از آهنگران مدرن وقت خود را صرف تحقیق در مورد تاریخچه طولانی و با سابقه هنر خود می کنند، که شامل شخصیت های افسانه ای مانند پل ریور، قهرمان جنگ انقلابی آمریکا می شود.

اگرچه خدمات آنها در عصر مدرن محبوبیت کمتری دارد؛ اما نقره‌سازان هنوز هم می‌توانند در ساخت قطعات سفارشی برای مشتریان یا کار با یک شرکت بزرگ تولید کننده نقره، مانند طراح ظروف تخت، حرفه سودآوری داشته باشند.

به عنوان یک حرفه ای آزاد، یک نقره ساز باید بتواند توانایی های هنری خود را به یک خدمات قابل فروش هدایت کند. آهنگرهای مدرن ممکن است وب سایت هایی را راه اندازی کنند که در آن نمونه هایی از کار آنها قابل مشاهده یا خرید باشد، یا حتی ممکن است ویترین فروشگاه را راه اندازی کنند.

برخی از آهنگرها می‌توانند در مکان‌های تاریخی که از صنعتگران شاغل استقبال می‌کنند، کار ثابتی پیدا کنند، مانند تفریحات روستایی استعماری یا کار نمایشگاه‌های مختلفی که در کشور برگزار می‌شود.

تفاوت بین نقره استرلینگ و نقره چیست؟


نقره یک عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی شماره 47 را به خود اختصاص داده است و در کنار طلا و پلاتین یکی از فلزات گرانبهای کلاسیک است. هزاران سال است که از آن در خلق جواهرات زیبا، هنر و به عنوان ارز استفاده شده است.

در طبیعت، معمولاً با سنگ معدن مس، مس-نیکل یا سرب آلیاژ می شود و سپس آن را جدا کرده و خالص می‌کنند. بیشتر نقره‌های ریز حداقل 99.9 درصد خالص هستند و فلز بسیار با عیار بالاتر از 99.999 درصد خالص است. از سوی دیگر، نقره استرلینگ دارای فلزات دیگری است که معمولاً حدود 7.5٪ مس است.

در حالی که نقره واقعی یک فلز زیبا است و یک ماده ایده‌آل برای جواهرات و هنرهای زیبا می‌باشد، بسیار نرم است و نمی‌تواند برای اقلام کاربردی، کاربرد زیادی داشته باشد. با این حال، به دلیل ارزش و اعتبار آن، بسیاری از مردم مایلند از این اقلام کاربردی بسازند، به خصوص چیزهایی مانند ظروف تخت یا بشقاب‌های سرو غذا.

نقره استرلینگ زیبایی و بهترین کیفیت نقره خوب را دارد و مقاومت بالاتری دارد. اکثر استرلینگ‌ها از مس به عنوان فلز آلیاژی استفاده می‌کنند؛ زیرا به راحتی در دسترس است و در برابر ضربه مقاوم است همچنین رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.

نقره خالص از منظر زیبایی شناسی یک فلز تقریبا کامل است. از آنجا که تقریباً به طور کامل غیر واکنشی است، با گذشت زمان، حتی در بدترین محیط‌ها، کدر یا خورده نمی‌شود. این باعث می‌شود که برای اهداف جواهرات و هنرهای زیبا ایده آل باشد؛ زیرا نقره می‌تواند درخشش خود را حفظ کند.

گوگرد تمایل به ایجاد کدر شدن دارد؛ بنابراین بیشتر پولیش‌ها به طور خاص برای حذف سولفید نقره فرموله شده اند. با این حال، در بیشتر موارد، فلز خالص عاری از خطرات کدر شدن است.

با کاهش خلوص آن، مشکل لکه دار شدن بیشتر می شود. بنابراین نقره استرلینگ، در حالی که دوام بیشتری دارد، در طول زمان بیشتر مستعد تغییر رنگ است. به عنوان مثال، کلرید سدیم، نمک معمولی خوراکی، با استرلینگ مس-نقره واکنش می‌‌دهد، که اغلب در نمکدان های استرلینگ دیده می‌شود که به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند.

فلزات غیر مسی دیگر ممکن است برای ایجاد نقره استرلینگ استفاده شوند که واکنش کمتری دارد و کمتر مستعد کدر شدن یا خوردگی هستند؛ اما تاکنون هیچ تطابق کاملی پیدا نشده است.

با این حال، در سال‌های اخیر، تعدادی از شرکت‌ها آزمایش‌های گسترده‌ای را با فلزات مختلف آغاز کرده‌اند که هر کدام خواص مفید خود را دارند. برخی از فلزات امیدوارکننده‌تر مورد استفاده در استرلینگ عبارتند از روی ، پلاتین و ژرمانیوم. برخی از افزودنی‌های دیگر، به ویژه بور و سیلیکون، نیز به فرمول‌های خاصی از نقره استرلینگ اضافه شده است تا از خوردگی جلوگیری شود.

استرلینگ آرژانتیوم احتمالاً مشهورترین نوع جدید فلزات است که علاوه بر 92.5 درصد نقره، ترکیبی از ژرمانیوم و مس را دارد. این آلیاژ به دلیل مقاومت فوق‌العاده در برابر کدر شدن و عدم رنگ‌بندی معروف به مقیاس آتش شناخته شده است.

محصولات نقره استرلینگ به طور کلی با چیزی که علامت مشخصه نامیده می شود؛ نشانه گذاری می‌شوند. این علامت نشان دهنده خلوص خود نقره و همچنین فلزات دیگری است که در آن استفاده شود. همچنین ممکن است به زمان و مکان تولید استرلینگ و نقره‌ساز سازنده آن توجه داشته باشند.

میله های نقره


نقره محبو‌ ترین و مورد استفاده ترین شکل پول در طول تاریخ بوده است.

میلتون فریدمن، اقتصاددان بزرگ، نقره و نه طلا را فلز پولی اولیه در جهان توصیف کرد. امروزه اعتقاد بر این است که نقره فقط 8 برابر بیشتر از طلا فراوان است و یک فلز گرانبها محدود و بسیار کمیاب است. در واقع، مقدار نقره با درجه سرمایه گذاری روی زمین، فقط کمی بیشتر از شمش طلا است که توسط دولت‌ها و بانک‌ها نگهداری می شود.

به دلیل تمایل بانک‌ها و بانک‌های مرکزی برای حرکت به سمت ارزهای کاملاً ثابت و به دلیل عرضه محدود نقره و قیمت بالای آن، بیش از 40 سال پیش استفاده از نقره به‌عنوان ضرب سکه در گردش انبوه کنار گذاشته شد. در واقع، نقره به عنوان ارز و پول به استفاده در سرمایه گذاری و ذخیره ارزش و در مصارف صنعتی استفاده شد.

امروزه، شمش‌ها و سکه‌های نقره هنوز به‌طور گسترده در سرتاسر جهان ضرب می‌شوند تا تقاضای فزاینده آن را به‌عنوان یک دارایی ملموس و جزء حیاتی صنعتی و فناوری برآورده کنند. با توجه به اینکه انتظار می‌رود تقاضا در سال های آینده از عرضه پیشی بگیرد، شمش های نقره خالص بازده بالقوه جذابی را برای سرمایه گذاران ارائه می‌دهند.

وقتی شمش‌های نقره واقعی یا سکه‌های شمش را می‌خرید، اساساً همان انتخاب‌های محتاطانه‌ای را انجام می‌دهید که امپراتوران، پادشاهان افسانه‌ای و بازرگانان مرفه در طول تاریخ انجام داده‌اند. با تخصیص بخشی از پس انداز خود به شمش های نقره، سرمایه گذاری در یک فلز گرانبها کمیاب است که ذخیره ای از ارزش با تقاضای جهانی قابل توجه و مداوم است.

میله های نقره چگونه ساخته می شوند؟


بیشتر نقره‌ای که به‌عنوان جواهرات یا سکه می‌بینید، زندگی خود را به‌ عنوان یک شمش یا میله نقره تصفیه‌شده از رسوبات نقره موجود در معادن زیرزمینی آغاز می‌کنند. یک واقعیت کمتر شناخته شده در مورد نقره این است که معادن نقره خالص بسیار کمی در سراسر جهان وجود دارد. بیشتر نقره به عنوان محصول جانبی استخراج طلا، سرب و سایر فلزات پایه تولید می‌شود.

به دلیل ارزش نسبتاً پایین آن، شمش‌های نقره بیشتر از شمش طلا توسط ضرابخانه‌های خصوصی و مستقل ریخته‌گری می‌شوند. این دو فلز گرانبها از طریق فرآیند مشابهی تصفیه می‌شوند و رایج‌ترین شکل‌های آن میله‌های ریخته‌شده (یا میله‌های ریخته‌گری) و ضرب شده (یا میله‌های فشرده) است.

معادن نقره سنگ نقره را استخراج کرده و از طریق ذوب آن را به فلز خالص تبدیل می‌کنند. فلز مذاب در نهایت برای تولید شمش نقره یا میله های ریخته گری در قالب ریخته قرار داده می شوند.

کلمه شمش یک اصطلاح قدیمی برای اشاره به فلزات و سایر عناصری است که ذوب شده و در قالبی با شکل خاصی که معمولاً یک بلوک مستطیل شکل است، ریخته می شود.

شمش به سادگی شکلی مناسب برای تولید فلزات یا غیرفلزات در یک پالایشگاه به شکلی مناسب برای حمل و نقل و ذخیره سازی است. شمش ها با اطلاعات اولیه مانند وزن و نام تولید کننده برچسب گذاری می‌شوند. میلگردهای ریخته گری و پرس شده از جهات مختلفی متفاوت هستند و هر دو دارای مزایای منحصر به فردی‌اند.

میله های ریخته شده یا ریخته گری: این نوع میله های نقره با ریختن نقره مذاب در قالب یا ریخته گری به شکل دلخواه ساخته می‌شوند. پس از سرد شدن و جامد شدن نقره مذاب، آن را از قالب خارج کرده و وزن می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که حاوی چه مقدار دقیق نقره است.

سپس میله ریخته گری که تصفیه کننده نام دارد، خلوص و وزن ناخالص آنرا محاسبه می‌کند. از طرف دیگر، ممکن است یک شماره سریال برای اهداف شناسایی و احراز هویت روی نوار مهر شود.

میله‌های نقره ریخته‌گری مانند میله‌های براق شده، براق و صیقلی نیستند. درعوض، روکش مات و خشن‌تری دارند. هیچ دو میله ریخته‌شده یکسان نیستند.

فرآیند ساخت میله های نقره ریخته گری نسبتاً ساده است؛ اما تولید میله های کوچک متعدد می‌تواند پرهزینه باشد. به این دلیل است که برای ذوب کردن نقره، مقدار زیادی انرژی لازم است و برای ریختن نقره مذاب در هر قالب، کار زیادی انجام می شود. همچنین هزینه قالب‌های نقره بسیار زیاد است.

ریختن میله تنها زمانی مقرون به صرفه است که میله های بزرگ بیش از 100 اونس ریخته شود. میله های بزرگ، مانند شمش های 1000 اونسی که توسط دولت‌ها، بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری معامله مورد معامله قرار می‌گیرند، همیشه از طریق روش ریخته گری ساخته می‌شوند. برای میله‌های کوچکتر کمتر از 100 اونس، معمولاً روش پرس یا ضرب را به کار می‌برند.

میله های ضرب شده یا پرس شده: فرآیند ضرب شمش های نقره فقط شامل حرارت دادن فلز پس از دمای ذوب آن نیست. قطعات بزرگ نقره به شکل میله یا گرد بدون هیچ علامتی با دستگاه پرس یا مهر زنی استفاده پرس می‌شوند تا با استفاده از قالب حاوی طرح مورد نظر، فشار زیادی بر روی قسمت های خالی اعمال شود. قالب معمولا دارای لوگوهای پیچیده یا طرح های استادانه است و ظاهری جذاب و براق ایجاد می کند.

میله های تراش خورده کوچکتر را می توان با استفاده از این طریق فرآیند به سرعت و ارزان تولید کرد؛ زیرا برای ذوب کردن نقره نیاز به کار یا انرژی زیادی ندارد. با این حال، میله های بزرگ بیش از 100 اونس را نمی‌توان به طور موثر از طریق این فرآیند تولید کرد.

انتخاب بین میله های ریخته گری یا ضرب شده به ترجیح سرمایه گذار و همچنین تفاوت هزینه بین ضرب و ریخته گری میله‌های نقره بستگی دارد. به طور کلی، میله‌های بزرگتر از 100 اونس تبدیل به میله‌های ریخته‌گری می‌شوند؛ در حالی که میله‌های کوچک‌تر تبدیل به میله‌های فشرده می‌شوند.

میله‌های نقره را نیز می‌توان با حرارت دادن فلز برای نرم شدن آن، قبل از عبور دادن آن از یک فضای دایره‌ای یا مستطیلی برای تولید یک طول نقره‌ای به شکل یکنواخت، که سپس به اندازه‌های کوچک‌تر برش داده و قبل از مهر زنی ایجاد کرد. این میله نقره به عنوان نقره اکسترود شده شناخته می‌شود.

چگونه خلوص نقره را تعیین کنیم؟


در طول تاریخ 4000 ساله نقره، پالایشگاه ها از روش های مختلفی برای بهبود خلوص نقره و در نتیجه کیفیت آن استفاده کرده اند. امروزه تکنولوژی پیشرفته می تواند نقره ای با خلوص 99.99 درصد تولید کند.

ظرافت نقره با استفاده از سیستم میلی‌سیمی نشان داده می‌شود، که در آن 99.9٪ نقره نشان دهنده 999 قسمت برای هر 1000 قسمت یا 999 ظرافت است. نقره استرلینگ، بالاترین درجه خلوص در جواهرات نقره، متشکل از 92.5% نقره و 7.5% مس است که با ظرافت 925 مشخص می شود.

سیستم عیار مورد استفاده برای طلا، که در آن خلوص 99 درصد نشان دهنده 24 قسمت از 24 عیار است، قبلاً روی نقره اعمال می‌شد؛ اما امروزه، شمش‌ها یا سکه‌های نقره فقط با علامت میلی‌سیمی مهر می‌شوند و سیستم قیراط اختیاری است.

شمش های نقره و سکه ها یک چیز مشترک دارند. آنها از نقره خالص با حداقل 999 ظرافت ساخته شده‌اند. شمش‌ها و سکه‌ها که به عنوان نقره درجه سرمایه گذاری نیز شناخته می‌شوند، تفاوت زیادی با جواهرات نقره و سایر کلکسیون دارند.

نقره، درست مانند طلا، باید 99.9 درصد خالص باشد، یا 0.999، که گاهی اوقات به عنوان ((سه نه خوب)) شناخته می‌شود تا به عنوان درجه‌ای برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. شمش های نقره با چنین خلوص بالایی به عنوان یک دارایی مالی توسط صرافی‌های پیشرو پذیرفته می شود و می تواند به عنوان سرمایه گذاری توسط دولت‌ها، بانک‌ها و سرمایه گذاران فردی به طور یکسان معامله شود.

بنابراین، نقره درجه قیمت سرمایه گذاری و ارزش خود را تنها از وزن و خلوص محتوای نقره آن به دست می آورد. این بر خلاف سایر محصولات ساخته شده از نقره است. مانند سکه‌های نقره که ممکن است نقره 999 نباشد و ارزش آنها بیشتر از اهمیت تاریخی و نادر بودن آنها ناشی می‌شود و درجه خلوص سکه‌های نقره در مرحله دوم اهمیت دارد.

برای استفاده در جواهرات یا به عنوان ضرب سکه با گردش انبوه، نقره باید با فلز دیگری آلیاژ شود تا محکم شود و در برابر خراش و آسیب های دیگر مقاوم شود. معمولاً برای این منظور از مس استفاده می‌شود؛ زیرا رنگ نقره را کدر نمی‌کند و آن را تغییر نمی‌دهد.

از آنجایی که جواهرات نقره با فلزات دیگر آلیاژ می‌شوند، ارزش جواهرات نقره عمدتاً بر اساس مهارت به کار رفته آن است وخلوص زیورآلات در ارزش گذاری کمتر اهمیت دارد؛ بنابراین، از نظر ارزش سرمایه گذاری چیز زیادی ارائه نمی‌دهد.

چگونه وزن میله های نقره را اندازه گیری کنیم؟

وزن شمش نقره، مانند هر فلز گرانبهای دیگر، بر خلاف اونس معمولی، بر حسب اونس تروی اندازه گیری می شود. اونس معمولی که با نام اونس آویردوپویس نیز شناخته می‌شود، معادل 28.35 گرم است و در تجارت برای اندازه گیری هر اقلام از جمله کالاهای رایج مانند شکر و نمک مورد استفاده می‌گیرد. هر اونس تروی معادل 31.1035 گرم است. شمش نقره به طور کلی به دلار، یورو یا پوند و غیره در هر اونس تروی اندازه گیری و قیمت گذاری می‌شود.

از قرن شانزدهم، اونس تروی معیار رسمی تمام فلزات گران‌بها مانند نقره، طلا، پلاتین و پالادیوم بوده است. وزن آن از اونس معمولی بیشتر است و حدود 31.07 گرم است

میله‌های نقره‌ای تحویل خوب لندن

رایج ترین نوع نقره با درجه سرمایه گذاری، میله نقره ای لندن Good Delivery است. این نوع میله ای است که توسط سرمایه گذاران نهادی بزرگ و دولت ها معامله می شود و دارای وزن 1000 اونس و 999 ظرافت است. قیمت یک نوار تحویل خوب چیزی است که قیمت نقطه نقره ای را که در بین المللی می‌بینید، تعیین می‌کند.

برای اینکه یک شمش نقره به عنوان تحویل خوب برچسب گذاری شود، باید از پالایشگاهی که توسط انجمن بازار شمش لندن به رسمیت شناخته شده است ضرب شود و در یک انبار امن مورد تایید LBMA باقی بماند. وقتی نوار از فضای ذخیره‌سازی ایمن خارج شد، وضعیت تحویل خوب خود را از دست می‌دهد. درست مانند نسخه شمش طلا، شمش های نقره تحویلی خوب بهترین قیمت را نسبت به هر شمش نقره دارند.

میله های نقره محبوب توسط ضرابخانه های خصوصی و مستقل تولید می شوند که عبارتند از:

ضرابخانه پرث، MKS Pamp، جانسون متی، ضرابخانه سلطنتی کانادا، آساهی، میتسویی، انگلهارد، آرگور هرائوس، والکامبی، Umicor و متالور.

انواع شمش نقره


شمش های نقره، درست مانند سکه ها، گزینه ای عالی برای هر نوع سرمایه گذاری هستند. اگرچه اکثر مردم شمش های نقره را با ذخایر دولتی یا بانکی مرتبط می‌دانند، سرمایه گذاران فردی نیز می‌توانند به راحتی شمش های نقره را خریداری کنند و از مزایای سرمایه گذاری که ارائه می‌دهند، بهره مند شوند.

میله‌های نقره در اندازه های مختلف، از میله های کوچکتر 5 گرمی، 10 گرمی و 20 گرمی تا میله های 1000 اونسی وجود دارند. علاوه بر این، میله‌های ریخته‌گری نمای عمیق‌تری نسبت به میله‌های مهر شده دارند و از نظر طول و عرض ضخیم‌تر و کوتاه‌تر به نظر می‌رسند.

محبوب‌ترین میله‌های نقره، شمش‌های نقره بزرگ هستند، زیرا بهترین ارزش را برای سرمایه‌گذاران دارند و نقره ذوب شده بیشتری نسبت به میله‌های کوچکتر دارند. سرمایه گذاران کوچکتر به جای شمش های نقره کوچک، سکه های نقره (1 اونس) را ترجیح می‌دهند.

میله های نقره دیگری که می‌توان خریداری کرد عبارتند از:

میله های یک اونسی: اندازه یک بیسکویت است. به عنوان مثال، یک میله نقره 1 اونسی اسکاتسدیل حدود 50 میلی متر در 29 میلی متر در 2.6 میلی متر است و حاوی 31.07 گرم نقره است.

میله ده اونس: این میله ها حاوی 310.7 گرم نقره خالص هستند و طول قطر آنها به اندازه یک قلم است. چنین میله ای معمولاً 73 میلی متر در 41 میلی متر در 11.4 میلی متر است.

میله یک کیلویی: با 1000 گرم نقره، میله یک کیلویی به اندازه یک آجر است. اندازه یک نوار PAMP تقریباً 52 × 118 × 17 میلی متر است.

نوار 100 اونس: این نوار نقره حاوی 3.107 کیلوگرم نقره خالص است. ابعاد آنها حدود 184 در 80 در 20 میلی متر است و یکی از محبوب ترین میله های نقره است.

میله 1000 اونس: همچنین به عنوان میله تحویل خوب نیز شناخته می شود، این نوار حاوی 31.07 کیلوگرم نقره است و 6 اینچ طول، 2 اینچ عرض و ¼ اینچ ضخامت دارد.

مزایای شمش نقره نسبت به سکه


شمش‌ها و سکه‌های نقره هر دو در بازار نقره مورد معامله قرار می‌گیرند و فرصتی برای محافظت در برابر ریسک و در عین حال سود از افزایش قیمت‌ها هستند. با این حال، برای هر سرمایه گذار، انتخاب بین شمش‌ها یا سکه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • میزان سرمایه ای که می خواهید در بازار نقره سرمایه گذاری کنید.
 • چقدر سریع می‌خواهید سبد سرمایه گذاری نقره ای خود را بسازید.
 • نیاز به فروش سریع نقره خود در مواقع بحران
 • تمایل به اجتناب از پرداخت حق بیمه بالا در خرید خود
 • نیاز به ذخیره سازی مقرون به صرفه

بر اساس عوامل فوق، سرمایه گذاری در شمش نقره به جای سکه های شمش دارای مزایای زیر خواهد بود:

 1. شمش‌های نقره را می‌توان با قیمت کمتری نسبت به سکه‌های شمش خریداری کرد، زیرا ضربه زدن به سکه‌ها به شکل‌ها و طرح‌های مزین به زمان و کار پر زحمت بیشتری نیاز دارد.
 2. سرمایه‌گذاری که به دنبال ایجاد سریع سبد سرمایه‌گذاری خود است، شمش‌های نقره را مناسب‌تر می‌یابد، زیرا قیمت هر پونس آن‌ها کمتر از سکه است.
 3. شمش‌ها فضای ذخیره‌سازی کمتری را نسبت به سکه‌های با ارزش مشابه اشغال می‌کنند و بنابراین می‌توانند هزینه کمتری برای نگهداری در انبار بیمه شده و با امنیت بالا داشته باشند.

نگهداری میله های نقره در خزانه


در مورد میله های نقره ای چه گزینه های ذخیره سازی دارید؟

پس از خرید نقره، باید گزینه های ذخیره سازی را در نظر بگیرید که بهترین امنیت، دسترسی سریع، نقدینگی و مزایای بالقوه مالیاتی را فراهم می‌کند. به این ترتیب، شمش های نقره باید در انباری با امنیت بالا ذخیره شوند، که به شما امکان می‌دهد نقره را بدون مالیات ذخیره کنید. این به عنوان نقره پیوندی شناخته می‌شود. معاف از مالیات همچنان باقی می‌ماند؛ مگر اینکه از انبار خارج شود.

با پرداخت نکردن مالیات بر ارزش افزوده بر روی شمش‌های نقره، انبارهای اوراق قرضه در حوزه‌های قضایی امنی مانند سوئیس، سنگاپور یا هنگ کنگ امن‌ترین و مطمئن‌ترین ذخیره‌سازی را فراهم می‌کنند و در عین حال اجازه می‌دهند سبد فلزات گرانبهای شما بدون بار مالیاتی رشد کنند.

بسیاری از سرمایه گذاران از خود می پرسند "نقره چه زمانی افزایش می یابد؟" آیا شرایط بازار برای افزایش مجدد قیمت نقره آماده است؟

بر کسی پوشیده نیست که بازار نقره می تواند فوق العاده بی ثبات باشد. تنها از نوامبر 2021 تا نوامبر 2022، فلز سفید نقره سطوح قیمتی از زیر 18 دلار در هر اونس تا 26.50 دلار را تجربه کرده است.

بسیاری از سرمایه گذاران با حرکت قیمت فلزات گران بها گیج شده اند. به هر حال، نقره دارایی امنی است که عموماً در مواقع آشفتگی وضعیت خوبی دارد و سال گذشته در کنار همه‌گیری کووید-19 مملو از رویدادهای ژئوپلیتیکی پرتنش بوده است. جنگ روسیه و اوکراین، افزایش قیمت نفت و گاز و افزایش تورم، نااطمینانی اقتصاد جهانی را بیشتر کرده است.

متأسفانه در پاسخ به این سوال که "نقره کی بالا می رود؟" حتی تحلیلگران باتجربه نیز نمی توانند آینده را بیان کنند، و یافتن اجماع در مورد اینکه چه زمانی از بازار نزولی خود خارج می شود و وارد بازار صعودی می شود، دشوار است.

با این وجود، قطعاً می توان نظرات مختلف را در مورد موضوع ردیابی کرد. فعالان بازار که علاقه مند به سرمایه گذاری در نقره هستند، در تلاش اند که تعیین کنند قیمت نقدی نقره ممکن است در آینده کجا حرکت کند.

برای نزدیک شدن به این سوال "نقره چه زمانی افزایش می یابد؟" نگاهی به عملکرد گذشته آن می‌کنیم.

همانطور که گفته شد، نقره طی یک سال گذشته فراز و نشیب هایی داشته است. اوج قیمت آن در 12 ماه گذشته در اوایل ماه مارس و کمی کمتر از 26.50 دلار آمریکا بود؛ اما از آن زمان به بعد به تدریج به سمت پایین حرکت کرد. نقره زمانی که در پایان ماه اوت به زیر 18 دلار آمریکا سقوط کرد، به پایین ترین حد ارزش و قیمت خود رسید.

عرضه نقره یا تقاضای نقره به چه صورت است؟


جالب توجه است، نظرسنجی جهانی نقره در سال 2022 که توسط موسسه Silver و Metals Focus منتشر شده است، نشان می دهد که در سال 2021، بازار نقره با افزایش 5 درصدی تولید معدن در سال 2020 مواجه شد که به افزایش کلی عرضه نقره جهانی 5 درصد کمک کرد. بخش اعظم این تولید پس از کاهش در سال 2020 ناشی از تأثیر قرنطینه‌های COVID-19 بر عملیات، بازگشت جزئی به تولید بود.

انتظار می رود در سال 2022، تولید معدن با 2 درصد افزایش به 843.2 میلیون اونس برسد، در حالی که عرضه کلی نقره جهانی با 3 درصد افزایش به 1.03 میلیارد اونس اتفاق افتاد. پیش بینی می شود رشد تولید معدن ادامه یابد. و در بلندمدت، سرمایه گذاری در اکتشاف و توسعه بیشتر نقره برای حفظ تولید معدن مورد نیاز خواهد بود.

در سمت تقاضای نقره، تقاضای سرمایه گذاران برای شمش و سکه نقره در سال 2021 نسبت به سال قبل 36 درصد افزایش داشت. شورای جهانی نقره در گزارش خود خاطرنشان می‌کند: ((در حالی که رسانه های اجتماعی در اوایل سال به فشردگی نقره دامن زدند، بدون شک به این دستاوردها کمک کردند؛ اما به هیچ وجه تنها عامل نبود. در واقع، تقاضای شمش نقره و سکه حتی پس از تحولات سیاسی و ژئوپلیتیکی، نرخ‌های بهره واقعی منفی، ریسک‌های بازار جهانی و شرایطی که برای ایجاد تورم به وجود آمده بود همچنان زیاد و قوی باقی ماند.

با این حال، موجودی در محصولات قابل معامله در بورس و در معاملات کالاها با کاهش تقاضا مواجه شد. در واقع، سال 2021 شاهد عقب نشینی چشمگیری در معاملات در بورس کالا از جمله در COMEX بود.

با این وجود، تقاضای کلی نقره به میزان 18 درصد در سال 2021 افزایش یافت. تقاضای صنعتی با افزایش 13 درصدی تقاضا از سوی صنعت فتوولتائیک، از جهش قابل توجه 9 درصدی برخوردار شد، پس از نقره فیزیکی خام، جواهرات (21 درصد) و ظروف نقره (32 درصد) بیشترین افزایش تقاضا را داشتند.

برای سال 2022، انتظار نمی‌رود که رشد سرمایه گذاری فیزیکی نقره (مانند سکه های نقره و شمش‌های نقره) محقق شود. در این سال ممکن است رشد کندتر باشد. و احتمال دارد تقاضای صنعتی (6 درصد)، جواهرات (11 درصد) و ظروف نقره (23 درصد) باشد. انتظار می‌رود تقاضای نقره در بخش عکاسی 1 درصد کاهش یابد.

  در حالی که پیش بینی قیمت نقره تحت تأثیر عرضه و تقاضا است، اما به شدت هم تحت تأثیر سرمایه گذارانی است که فلزات گرانبها را به عنوان دارایی امن در زمان عدم اطمینان اقتصادی یا سیاسی خریداری می‌کنند.

جفری کریستین، شریک مدیر گروه CPM می‌گوید: در حالی که قیمت طلا و نقره ممکن است در کوتاه مدت ضربه بخورد، سرمایه گذارانی که نگاه بلندمدت به بازار دارند ممکن است این پایین بودن قیمت ها را یک فرصت ببینند.

کریستین در رویدادی در اواسط ژوئن به شبکه خبری سرمایه گذاری (INN) گفت: انتظار ما این است که قیمت ها فراتر از سپتامبر، اکتبر افزایش یابد. در ابتدا متواضعانه و سپس قوی تر. با این حال، کریستین به سرمایه گذاران نقره توصیه کرد که در مورد افزایش قیمت نقره انتظارات خود را تعدیل کنند و گفت که قیمت های سه رقمی در کار نیست.

دیوید مورگان، گورو نقره ، در صحبت با INN، تأثیر محیط اقتصادی فعلی بر قیمت نقره را با سال 2008 تشبیه کرد.

نقره درست مانند سال 2008 عملکرد بهتری خواهد داشت. طلا دو برابر شد، نقره 5 برابر شد. ممکن است این بار نقره در طول این شروع رکودی، قوی تر عمل می‌کنند، و با این حال احتمالا این کار را خواهند کرد.

البته، مسئله دستکاری نقره نیز وجود دارد. کارشناسانی مانند Ed Steer of Gold and Silver Digest و GATA معتقدند که قیمت نقره توسط نهادهایی مانند JPMorgan (NYSE: JPM ) کنترل می شود و تا زمانی که این بازیکنان اجازه انجام آن را ندهند، افزایش رشد قابل توجهی نخواهد داشت.

با این حال، این عوامل به این معنی نیست که قیمت نقره دیگر هرگز به بالاترین قیمت خود یعنی نزدیک به 50 دلار آمریکا نخواهد رسید. اگر فلز در سال جاری به رشد خود ادامه دهد، رسیدن به قیمت های بالاتر هم ممکن خواهد بود.

کریس مارکوس، بنیانگذار Arcadia Economics و نویسنده کتاب "The Big Silver Short"، فلز سفید را به عنوان "نسخه تقویت شده طلا" توصیف کرده و گفت که از دیدن معاملات فلز سفید در جایی که هست شگفت زده شده است.

برای سرمایه گذاران، یک نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارند این است که فضای منابع به صورت چرخه ای عمل می‌کند. در حالی که کالایی مانند نقره می‌تواند افزایش و کاهش قیمت را تجربه کند، در نهایت آنچه بالا می‌رود باید پایین بیاید و بالعکس. توصیه ((کم بخرید و بالا بفروشید)). اغلب به دلایلی تکرار می‌شود، و اگرچه پیش‌بینی پایین بودن بازار تقریباً غیرممکن است، نقاط پایین در چرخه مطمئناً می‌تواند زمان خوبی برای افزایش قدرت خرید شما از بازار باشد.

 

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.