blog image

تاریخ انتشار: یکشنبه هفده اردیبهشت ۱۴۰۲

|    نویسنده : میراث

چرا طلا مهم است؟ طلا فلزی براق و درخشنده است که به راحتی ذوب و تبدیل به شمش، سکه‌ یا جواهرات می‌شود. طلا فلزی هست که زنگ نمیزند،مستحکم است و در قابل

اهمیت طلا

چرا طلا مهم است؟-اهمیت طلا در دنیا

طلا فلزی براق و درخشنده است که به راحتی ذوب و تبدیل به شمش، سکه‌ یا جواهرات می‌شود. طلا فلزی هست که زنگ نمی‌زند، مستحکم است و در مقابل شرایط آب و هوایی پوسیده نمی‌شود.

 

 

اما چرا طلا، هم در نظر ما و هم در واقعیت به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش و وسیله مبادله، اینقدر ارزشمند است؟ چرا نقره در رتبه دوم قرار دارد و چرا مس که بسیاری از ویژگی های فیزیکی مشابه طلا را دارد، از ارزشمندی کمتری برخوردار است؟ در مورد پاسخ این سؤالات و بسیاری موارد دیگر ادامه مطالب زیر را بخوانید.

در مقاله‌ سرمایه گذاری در طلا، نگاهی به جایگاه طلا در اقتصاد انداخته شد و سعی کردیم دلیل ارزشمند بودن آن و نقشی که طلا امروز می‌تواند در سبد سرمایه گذاران  ایفا کند را بیان کردیم.

ما در مورد خطرات و فرصت‌های مالکیت طلا به عنوان سرمایه‌گذاری، چگونگی تلاش برای کسب سود سریع در معاملات روزانه این فلز در بازار کالا، آنچه بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد، و چگونگی داشتن طلا در حساب کارگزاری خود در مقالات پیشین صحبت کردیم.

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری

قبل از صحبت در مورد بازار طلا، اجازه دهید ابتدا دلایلی را بررسی کنیم که چرا سرمایه گذاری در طلا باعث ایجاد برخی مسائل اساسی می‌شود.

مشکل اصلی طلا این است که برخلاف سایر کالاها مانند روغن یا گندم، مورد مصرف مستقیم قرار نمی‌گیرد. زمانی که طلا استخراج شد، به یک شکل باقی می‌ماند و به همان شکل خام که استخراج شده، قابل استفاده نیست. از طرف دیگر، زمانی که یک بشکه نفت به صورت خام استخراج می‌شود در بسیاری از صنایع مثل پلاستیک سازی کاربرد دارد. غلات به همان شکلی که از زمین برداشت می‌شوند در غذایی که ما و حیواناتمان می‌خوریم، مصرف می‌شوند؛ اما در مورد طلا پس از یک سری تغییرات به جواهرات، سکه، شمش تبدیل می‌شود و در بسیاری از صنایع مثل دندانپزشکی کاردبرد دارد. در مقاله کاربردهای طلا تمامی استفاده‌هایی که از طلا می‌شود را برای شما گرد آورده‌ایم. صرف نظر از مقصد نهایی طلا، ترکیب شیمیایی آن به گونه‌ای است که به شکل دائمی و در طول زمان سالم  مستحکم باقی می‌ماند.

طلا

به همین دلیل، بحث عرضه و تقاضا که می‌توان برای کالاهایی مانند نفت و غلات مطرح کرد، برای طلا چندان مناسب نیست. به عبارت دیگر، حتی اگر تقاضا برای فلز کاهش یابد، عرضه تنها در طول زمان افزایش می‌یابد.

تاریخ بر مشکل عرضه غلبه می‌کند

طلا از آغاز زمان ثبت شده، مجذوب جوامع بشری بوده است. امپراتوری‌ها و پادشاهی‌ها بر سر طلا جنگ کردند برخی از آنها ساخته و برخی دیگر نابود شدند. با توسعه جوامع، طلا به عنوان یک روش پرداخت مورد قبول پذیرفته شد. به طور خلاصه، تاریخ به طلا قدرتی بیش از هر کالای دیگر روی کره زمین داده است و این قدرت هرگز به طور کلی از بین نرفته است.

سیستم پولی بسیاری از کشورها بر اساس استاندارد طلا بود.

طرفداران این استاندارد طلا استدلال می‌کنند که چنین سیستم پولی به طور مؤثری گسترش اعتبار را کنترل می‌کند و انضباط را در استانداردهای وام اعمال می‌کند، زیرا میزان اعتبار ایجاد شده به عرضه فیزیکی طلا مرتبط است. از منظر بنیادی، طلا به طور کلی به عنوان یک محافظ مطلوب در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود. طلا به عنوان یک ذخیره خوب ارزش در برابر یک ارز در حال کاهش عمل می‌کند. این شرایط را به طور آشمار می‌توانیم در ایران مشاهده کنیم که با کاهش ارزش ریال همچنان طلا ارزش خود را حفظ کرده و بالاتر هم می‌رود.

سرمایه گذاری در طلا

ساده‌ترین راه برای قرار گرفتن در معرض طلا از طریق بازار سهام است که از طریق آن می‌توانید در سهام شرکت‌های معدن طلا سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری در شمش طلا اهرمی را که از سرمایه گذاری در سهام استخراج طلا بدست می‌آورید، ارائه نمی‌دهد. با بالا رفتن قیمت طلا، حاشیه سود بالاتر معدنچیان می‌تواند درآمد را به طور تصاعدی افزایش دهد. البته، مسائل دیگری نیز در مورد سهام معدن طلا وجود دارد، از جمله ریسک سیاسی (زیرا بسیاری از آنها در کشورهای در حال توسعه فعالیت می‌کنند.) ، حفظ سطح تولید و کیفیت استخراج طلا در برخی کشورهای که آن را استخراج می‌کنند، دشوار است.

طلا

 

رایج‌ترین راه برای سرمایه گذاری در طلای فیزیکی از طریق صندوق قابل معامله در بورس است. مانند گواخی سپرده شمش که به سادگی طلا را در خود نگه می‌دارد.

ملاحظات سرمایه گذاری جایگزین

در حالی که طلا شرط خوبی برای تورم است؛ اما مطمئنا تنها مورد نیست. کالاها به طور کلی از تورم سود می‌برند، زیرا قدرت قیمت گذاری دارند. نکته کلیدی هنگام سرمایه گذاری در مشاغل مبتنی بر کالا این است که به سراغ تولیدکنندگان ارزان قیمت بروید. سرمایه گذاران محافظه کارتر نیز بهتر است اوراق بهادار محافظت شده در برابر تورم مانند اوراق بهادار محافظت شده از تورم خزانه داری را در نظر بگیرند. یکی دیگر از راه‌های سرمایه گذاری جایگزین خرید دلار است، در برخی کشورها ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد و اگر کاهشی هم داشته باشد در کوتاه مدت است و دوباره روند صعودی خود را طی می‌کند.

عملکرد قیمت طلا

قیمت طلا به مجموعه‌ای پیچیده از عوامل بستگی دارد. از آنجایی که طلا به دلار قیمت گذاری می‌شود، ارزش پول ایالات متحده می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد این فلز گرانبها داشته باشد. دلار قوی طلا را برای خریداران سایر کشورها گرانتر می‌کند و به طور بالقوه در برخی کشورها منجر به کاهش قیمت طلا می‌شود. از سوی دیگر، دلار ضعیف‌تر، طلا را برای خریداران بین المللی مقرون به صرفه‌تر می‌کند. از آنجایی که طلا به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می‌شود، کاهش ارزش ارزهای فیات و انتظارات بازار پیرامون تورم نیز می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری در طلا می‌شود، نمی‌توانید تأثیر روانشناسی آن که بر روی انسان می‌گذارد را نادیده بگیرید. این فلز گرانبها همیشه در زمان ترس و عدم اطمینان، که دست در دست هم با رکود اقتصادی پیش می‌رود، یک سرمایه گذاری مناسب بوده است.

طلا

چه چیزی طلا را با ارزش می‌کند؟

جدا از درخشش تحت اللفظی آن و رابطه نمادین با ثروت که در سراسر تمدن بشری دوام داشته است، طلا نقش مهمی به عنوان ذخیره ارزش و وسیله مبادله ایفا می‌کند. برخلاف سایر کالاها، طلا مصرف مستقیم نمی‌شود، و این فلز گرانبها را با حس ارزش ابدی آغشته می‌کند. طلا به عنوان پوششی در برابر کاهش ارزش ارزها از طریق تورم عمل می‌کند، که باعث می‌شود بسیاری از سرمایه گذاران طلا را یک دارایی جایگزین و راهی برای محافظت از ثروت خود بدانند.

چگونه می‌توانم در طلا سرمایه گذاری کنم؟

گزینه‌های بسیار متنوعی برای سرمایه گذارانی که خواهان قرار گرفتن در معرض طلا هستند وجود دارد. سرمایه گذاری مستقیم در شمش طلا امکان پذیر است، اگرچه هزینه‌های ذخیره سازی و بیمه طلای فیزیکی می‌تواند قابل توجه باشد. سرمایه گذاران همچنین می‌توانند به صندوق‌های قابل معامله در بورس  مراجعه کنند که فلزات گرانبها را در اختیار دارند یا سهام شرکت‌های معدنی را خریداری کنند که قیمت سهام آنها با عملکرد قیمت طلا مرتبط است.

طلا از ابتدای زمانی که شناخته شد؛ جایگاه ویژه‌ای در بین انسان‌ها داشته است. از منظر سرمایه گذاری، طلا به دلیل پتانسیل آن برای قوی ماندن در محیط‌های مالی دشوار و محافظت در برابر کاهش تورمی ارزش ارزهای فیات جذاب است.

اگرچه دلار آمریکا و سایر ارزهای جهانی دیگر به طلا وابسته نیستند؛ این فلز گرانبها همچنان نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

به این محصول امتیاز دهید:
یک نظر برای این مقاله بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلدهای اجباری با * نشان گذاری شده‌اند.